ABD'de enflasyon ağustos ayında beklentiyi aştı

ABD'de enflasyon ağustos ayında beklentiyi aştı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de enflasyon verileri açıklandı. Buna göre tüketici fiyat endeksi beklentileri aşarak aylık bazda 0,6 yıllık bazda ise yüzde 3,7 arttı.

Artı Gerçek - ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, ağustos ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) beklentilere paralel olarak yüzde 0,6'lık artışla haziran 2022'den bu yana aylık bazdaki en büyük artışı gösterdi. TÜFE, yıllık bazda ise yüzde 3,7 artarak yine beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Ancak uzmanlar enflasyondaki ılımlı yükselişin ABD Merkez Bankası'nı gelecek hafta faiz oranlarını sabit tutmaya teşvik edeceği görüşünde.

Reuters anketine katılan ekonomistler TÜFE'nin geçen ay yüzde 0,6 arttığını, yıllık bazda ise artışın yüzde 3,6 olduğunu tahmin ediyordu. Volatil durumdaki gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda ise TÜFE, ikinci el otomobil ve kamyon fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle yüzde 0,3 arttı. Gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları Ağustos'ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 arttı. Temmuz ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,7 olarak kaydedilmişti. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar