Açlık sınırı yılın dördüncü ayında asgari ücreti geçti

Açlık sınırı yılın dördüncü ayında asgari ücreti geçti
Türk-İş'in yaptığı araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı nisan ayında 17 bin 725 liraya ulaşarak, 17 bin 2 lira olan asgari ücreti geride bıraktı. Gıda enflasyonunda marta göre yüzde 5,5 artış oldu.

Artı Gerçek - Türkiye'nin en köklü raporlarından Türk-İş'in Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasının nisan ayı sonuçları açıklandı.

Rapora göre, nisan ayında Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı ya da bilinen adıyla açlık sınırı 17 bin 725 TL’ye yükseldi. Böylelikle 17 bin 2 TL'lik asgari ücret bu yıl ilk kez açlık sınırının altında kaldı.

Araştırmaya göre, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ya da diğer adıyla yoksulluk sınırı 57 bin 736 TL’ye yükseldi.
Aynı araştırmaya göre, bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 22 bin 991 TL oldu.

GIDA ENFLASYONU YÜZDE 75

Türk-İş’in verilerine göre Nisan ayında mutfak enflasyonu da hızlandı. Bu dönemde Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 5,55 oranında gerçekleşti. Son on iki ay itibariyle değişim oranı ise yüzde 74,88 olarak hesaplandı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar