Ağbaba: AKP demek grev düşmanlığı demektir

Ağbaba: AKP demek grev düşmanlığı demektir
Yayınlanma:
A+ A-
Metal işçilerinin grev kararının, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 'milli güvenlik' gerekçesiyle ertelenmesine tepki gösteren CHP'li Ağbaba: "AKP iktidarı döneminde yasaklanan grev sayısı 19’u bulmuş oldu. AKP demek grev düşmanlığı demektir."

Artı Gerçek - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Özçelik-İş ve Birleşik Metal-İş sendikalarının, Bekaert Çelik şirketinin iki fabrikasında aldığı grev kararlarını ‘millî güvenliği bozucu nitelikte görüldüğü’ gerekçesiyle 60 gün ertelemesine tepki gösterdi. Ağbaba, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

BUGÜNE KADAR 200 BİN İŞÇİNİN GREV KARARI GASPEDİLDİ: Bugün Resmî Gazete’de Erdoğan imzası ile Birleşik Metal-İş ve Öz Çelik-İş sendikalarının iki fabrikada sürdürdüğü grev, 60 günlük erteleme adı altında yasaklandı. Yasaklandı diyoruz çünkü 60 günün ardından grevler kaldığı yerden devam etmeyecek. Bu yasaklamalar ile birlikte AKP iktidarı döneminde yasaklanan grev sayısı 19’u bulmuş oldu. AKP iktidarında bugüne kadar yaklaşık iki yüz bine yakın işçinin grev hakkı gasp edilmiş oldu. AKP demek grev düşmanlığı demektir.

SENDİKA HAKKI MİLLİ GÜVENLİK SORUNU OLARAK GÖRÜLÜYOR: Artık alışılagelmiş bir biçimde her grev yasağının sebebi ise ‘milli güvenliği bozucu nitelik’ olarak gösterildi. Sendikalaşma, toplu pazarlık ve grev hakkı anayasal bir haktır. Bu hakkın milli güvenliği bozucu nitelik olarak göstermek, işçilerin anayasal haklarına el koymak demektir. Milli güvenliği tehdit eden işçiler değil, ülkeyi ucuz işgücü pazarına dönüştürenlerdir! Sayın Çalışma Bakanı Vedat Bilgin her defasında sendikal hak ve özgürlüklerden bahsetmekte, sendikalaşmanın düşük olmasından dem vurmaktadır.

BİLGİN'İN SÖZLERİNİN HİÇBİR KIYMETİNİN OLMADIĞI TESCİLLENMİŞ OLDU: Sayın Bakan daha geçen hafta Meclis Genel Kurulu’nda sendika hakkından, toplu pazarlık hakkından bahsetmiş, bu hakkın daha ileriye taşınması gerektiğini vurgulamıştı. Lakin gelinen noktada Sayın Bakan’ın sözlerinin hiçbir kıymetinin olmadığı bu iki grev yasağı ile tescillenmiş oldu. Ülkede sendikalaşmanın işçiler açısından ne yazık ki iki sonucu oluyor; işçiler ya topluca işten ayılıyor ya da yasal hakları olan grevler, yasaklanıyor. Sayın Bakan’a söylediği sözlerinin arkasında durmaya, işçilerin sendika ve grev hakkına sahip çıkmaya davet ediyoruz." (ANKA)

Öne Çıkanlar