Tarım kredi faizleriyle ilgili Albayrak’a sert eleştiri

Tarım kredi faizleriyle ilgili Albayrak’a sert eleştiri
CHP, tarımsal kredilerde faizin yüzde 8 olmasına ilişkin karara karşın, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin çiftçiye yüzde 23-24 oranlarında kredi kullandırmasını gündeme taşıdı.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakanlar Kurulu’nun tarımsal kredilerde faiz oranının yüzde 8 olmasına ilişkin kararına karşın, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin çiftçiye yüzde 23-24 gibi ticari kredi oranları ile kredi kullandırmasını yazılı soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in yazılı soru önergesine yanıt Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan geldi.

Bakan Albayrak, "Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretici ya da çiftçi değildir. Banka tarafından tarımsal üretim yapan üreticilere kullandırılan kredilere uygulanan faiz oranlarının Tarım Kredi Kooperatiflerine uygulanması mümkün bulunmamaktadır" dedi.

Gürer, "Sayın Bakan'ın ya Bakanlar Kurulu kararından haberi yok, ya da yine çiftçiye boş umut aşıladılar. Çiftçi borç batağında, son yedi yılda 3.4 milyon hektarlık alan çiftçilerimiz tarafından terkedildi" açıklamasını yaptı.

GİZLİ FAİZ UYARISI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ziraat Bankası'nın, Tarım Kredi Kooperatifleri'ne tahsis ettiği tarımsal kredileri ticari kredi olarak verdiğini hatırlattı.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre Gürer, "Tarımsal kredilerin faiz oranı yüzde 8 olduğu için tarım kredisinin aradaki farkı çiftçiden ‘kaynak kullanım ücreti’ olarak tahsis ediliyor. Her faiz yükseldiğinde tarım kredisinin kaynak kullanım ücreti de artıyor. Dolayısıyla yüzde 8 indirimli kredi kullandığını düşünen çiftçinin kredi maliyetleri de farkına varmadan sürekli yükseliyor. 2012 yılında ticari kredilerdeki faiz oranı ile indirimli tarımsal kredi faiz oranları birbirine yakın olduğu için çiftçinin aleyhine yapılan bu anlaşmanın içeriğinin değiştirilmesi için çalışma yapılmakta mıdır? Piyasa faizleri yükseldikçe, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiden aldığı ‘kaynak kullanım ücreti’ yani gizli faizinde artması devam edecek midir?" şeklindeki sorularını yöneltti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in yazılı soru önergesine yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretici ya da çiftçi olmadığından, Ziraat Bankası tarafından düşük faizli tarımsal kredi kullandırılabilecek kişiler arasında bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Banka tarafından tarımsal üretim yapan üreticilere kullandırılan kredilere uygulanan faiz oranlarının Tarım Kredi Kooperatiflerine uygulanması mümkün bulunmamaktadır" açıklamasında bulundu.

ÇİFTÇİNİN BORCU KATLANIYOR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Şu anda Tarım Kredi Kooperatifleri'nde çiftçiye komisyon hariç yüzde 23-24 aralığında faiz oranı ile kredi kullandırılıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal kredi faiz oranlarını en az yüzde 19'a çekmesi gerekiyor. Yüksek faiz uygulamasından dolayı çiftçinin borcu katlanıyor, tarımsal üretim olumsuz etkileniyor" dedi.

Öne Çıkanlar