Altın hesabı ve kur korumalı mevduatta yeni düzenlemeler

Altın hesabı ve kur korumalı mevduatta yeni düzenlemeler
Yayınlanma:
A+ A-
Kur korumalı mevduatta döviz tevdiat veya döviz cinsinden katılım fonu hesaplarının 31 Aralık'a kadar açılmış olması şartı, 31 Mart 2023'e uzatıldı. Altın hesabında da artık vade sınırlaması yok.

Artı Gerçek - Hükümet, seçim öncesi döviz kurlarını tutabilmek için Merkez Bankası eliyle yaptığı düzenlemelere yenilerini ekledi. Kur korumalı mevduat hesaplarında faiz üst sınırını kaldırarak, üstü örtülü faiz artışına giden Merkez Bankası, iki yeni düzenleme daha yaptı.

Son olarak Merkez Bankası taraflı kur korumalı mevduatlarda tarih kapsamı genişletildi. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre, TL'ye geçişte sağlanacak destek için, söz konusu döviz tevdiat veya döviz cinsinden katılım fonu hesaplarının açılma tarihi 31 Mart 2023'e uzatıldı. Bir önceki düzenlemeye göre bu tarih 31 Aralık 2022 olarak belirlenmişti.

VADE SINIRLAMASI KALDIRILDI

Yeni düzenlemeyle vade sınırlaması da kaldırıldı. Daha önce ilgili tebliğde yer alan "Banka tarafından yurt içi yerleşik gerçek kişiler ve yurt içi yerleşik tüzel kişiler için 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli Türk lirası mevduat veya katılma hesabı açılır" ifadesi değiştirildi. Yeni maddede sadece "Banka tarafından açılacak Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarının vadeleri Merkez Bankasınca yayımlanacak usul ve esaslarda belirlenir" ifadeleri kullanıldı.

ALTIN HESABINDA DA VADE SINIRLAMASI KALDIRILDI

Resmi Gazete'de yayımlanan ayrı düzenlemeyle altın hesaplarında da vade sınırlaması kaldırıldı.

Buna göre, altın hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ'de yer alan "Banka tarafından yurt içi yerleşik gerçek kişiler ve yurt içi yerleşik tüzel kişiler için 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli Türk lirası mevduat veya katılma hesabı açılır" ifadesi değiştirildi. Yeni fıkrada "Banka tarafından açılacak Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarının vadeleri Merkez Bankasınca yayımlanacak usul ve esaslarda belirlenir" ifadeleri kullanıldı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar