Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücret nasıl belirleniyor?
Yayınlanma:
A+ A-
Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete beklentisi için "Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım" dedi. Peki, asgari ücret nasıl belirleniyor? Türkiye'

Artı Gerçek - Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yapılacak zammı belirlemek üzere ilk toplantısını aralık ayı başında yapacak. Yasa gereği komisyonda işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 üye bulunuyor. Bakanlık temsilcisinin başkanlık ettiği komisyonda kararlar oy çokluğuyla alınıyor. Oyların eşitliği halindeyse başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret halen net 5 bin 500 TL. Yeni asgari ücret ise 1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olacak.

KAÇ MİLYON ASGARİ ÜCRETLİ VAR?

Öte yandan özellikle son yıllarda uygulanan ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye asgari ücretliler toplumu haline getirilmiş durumda. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2021 verilerine göre, asgari ücret ve altında gelir elde eden çalışan sayısı 9 milyon 356 bin kişi. Bu rakama göre, ücretli çalışanların yüzde 46'sı asgari ücret ve altında bir gelirle geçinmeye çalışıyor. DİSK'in hesaplamalarına göreyse, asgari ücretliler, tüm çalışanların yüzde 57'sini oluşturuyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar