Avrupa'da faiz 24 yılın zirvesinde

Avrupa'da faiz 24 yılın zirvesinde
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Merkez Bankası, bugün yaptığı açıklamayla refinansman faizini yüzde 4,50'ye, mevduat faizini yüzde 4'e ve marjinal fonlama faizini yüzde 4,75'e yükseltti. Bu artışla, Euro bölgesi son 24 yılın en yüksek faiz oranlarını görmüş oldu.

Artı Gerçek - Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentileri doğrultusunda, üç temel politika faizini 25 baz puan artırdı. ECB'den yapılan açıklamada, 20 Eylül'den itibaren refinansman faizinin yüzde 4,50'ye, mevduat faizinin yüzde 4'e ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 4,75'e yükseltildiği belirtildi. Son kararla birlikte ECB, 10 toplantı üst üste faizleri artırmış oldu. ECB faizi, son artışla 1999'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

AA'nın aktardığına göre, Euro Bölgesi'nde enflasyonun çok uzun süre yüksek seyretmesinin beklendiği aktarılan açıklamada, ECB'nin, orta vadede yüzde 2 olan enflasyon hedefini yakalamakta kararlı olduğu vurgulandı. Açıklamada, faiz artışı kararının enflasyon hedefini yakalamak için alındığına dikkati çekildi.

aa-20230914-32149796-32149795-avrupa-merkez-bankasi-faiz-artisini-surdurdu.jpg

ECB Yönetim Konseyi'nin, piyasalardaki gelişmeleri yakından izlediğine işaret edilen açıklamada, faiz oranı kararlarının, gelen ekonomik ve mali veriler, temel enflasyon dinamikleri, para politikası aktarımının gücü ve enflasyon görünümüne ilişkin değerlendirmeye dayanacağı vurgulandı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar