Avukatlık ücretlerine ortalama yüzde 90 zam: Saatlik danışma ücreti 2 bin 300 lira oldu

Avukatlık ücretlerine ortalama yüzde 90 zam: Saatlik danışma ücreti 2 bin 300 lira oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ne ortalama yüzde 90,4 zam yapıldı. Buna göre dava ücretleri 8 bin ile 67 bin 700 lira arasında olacak. Saatlik danışma ücreti ise 2 bin 300 liraya yükseltildi.

Artı Gerçek - Yeni 'Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni tarifeye göre; kamu kurum ve kuruluşlarıyla özel ve tüzel kişilerin sözleşmeli avukatlarına ödeyecekleri ücret en az 15 bin 800 TL, dava ücretleri ise 8 bin TL ile 67 bin 700 TL arasında olacak.

Avukatla büroda sözlü danışma ücreti ilk 1 saat için 2 bin 300 TL, sonraki her 1 saat için 1300 TL olarak belirlenirken, çağrı üzerine gidilen yerde 1 saate kadar sözlü danışma ücreti ise 4 bin 800 TL oldu.

TBB: ORTALAMA YÜZDE 90 ARTIŞ SAĞLANDI

Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) internet sitesinden yeni tarife hakkında yapılan açıklamada, "Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Barolar Birliği 2023-2024 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nde, maktu ücretlere ilişkin önceki Tarife'nin yayımı sonrası oluşan mali tablo dikkate alınarak, ortalama yüzde 90,40 oranında artış yapılmıştır" denildi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan yeni tarife hakkında sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Sağkan şu açıklamayı yaptı:

"Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi konusunda, barolarımızdan aldığımız görüş ve öneriler doğrultusunda Adalet Bakanlığı ile yürüttüğümüz çalışma neticesinde mesleğimiz ve meslektaşlarımız için çok önemli ve tarihi bir tarifeyi hayata geçirdik. Adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç ve bakanlık bürokratlarına çözüm odaklı ve yapıcı yaklaşımlarından dolayı teşekkür ederim. Baro başkanlarımıza tarife hazırlığındaki katkılarından dolayı teşekkür ederim" (DHA)

Öne Çıkanlar