Ayçiçeği avans fiyatı maliyetin altında kaldı, çiftçiler 'Bu fiyat masrafları karşılamaz' dedi

Ayçiçeği avans fiyatı maliyetin altında kaldı, çiftçiler 'Bu fiyat masrafları karşılamaz' dedi
Yayınlanma:
A+ A-
Trakya Birlik, yüzde 44 ham yağ oranına sahip ayçiçeği için avans ödeme fiyatını kilogram başına 15 TL olarak açıkladı. Artan girdi maliyetlerini karşılamakta zorlanan ve kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçiler ve ziraat odaları, fiyata tepkili.

EDİRNE - Kuraklık, Trakya'da ayçiçeği üretimini olumsuz etkiledi. Aşırı sıcaklar nedeniyle ayçiçeği yeteri kadar tane oluşturamadı, bu yüzden yağ oranı düştü. Bu yıl yüzde 30 verim kaybıyla üretimin 1,3 milyon ton olarak gerçekleşmesi beklenirken, yüzde 40 ve üzerinde olması istenen yağ oranı ise yüzde 35'lere geriledi.

Verim kaybının yanı sıra mazot, gübre ve tarım ilacı maliyetlerindeki aşırı yükseliş de üreticileri zorluyor.

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik), yüzde 44 ham yağ oranlı ayçiçeği için avans ödeme fiyatını kilogram başına 15 TL olarak açıkladı. Çiftçiler açıklanan fiyata tepkili.

'KÖYLÜ KAN AĞLIYOR'

Ürünleri Edirne Ticaret Borsası’na getiren üreticiler, mazot fiyatlarındaki artış ve kuraklık nedeniyle birçok yerde çiftçinin maliyeti kurtarmadığı gerekçesiyle hasat için tarlasına girmediğine dikkat çekti. Havsa ilçesine bağlı Necatiye Köyü’nden üretici Sadettin Yasa, açıklanan fiyatın Trakya Birlik yerine hükümet tarafından verildiğini düşündüğünü söyledi. Yasa, “Bu fiyat masrafları karşılayamaz. Önüne gelen çiftçinin sırtına biniyor. Köylü kan ağlıyor” dedi.

'ÜRETİCİYİ BİTİRME NOKTASINA GETİRİR'

Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk de, Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu tarafından ayçiçeğinde üretim maliyetinin kilogram başına 15.5 TL olarak hesaplandığına dikkat çekti. Açıklanan fiyatın maliyetin altında kaldığını ve yetersiz olduğunu vurgulayan Öztürk, kuraklık yüzünden verimin ve yağ oranının düşük olduğunu dile getirdi. Öztürk, ziraat odalarının maliyet hesabını kimsenin dikkate almamasının üreticiyi bitirme noktasına getireceğini söyledi.

'SENEYE AYÇİÇEĞİ EKENİ PARMAKLA GÖSTERİRİZ'

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, geçen yıl fiyatın 12 TL olarak açıklandığını hatırlatarak, mazota son dört ayda yüzde 115 zam geldiğine, iğneden ipliğe her şeyin fiyatının yüzde yüz zamlandığına dikkat çekti.

gaytanciooglu.jpg

Gaytancıoğlu şu açıklamayı yaptı: "Yüzde 40 yağlı ayçiçeğinin fiyatını 14,1 TL açıklıyorsunuz. Yani yüzde 17.1 artış sağlıyorsunuz. Ayrıca yüzde 40 yağ verimi nerede? Hasat yapan şapkayı havaya atamıyor, şapkayı ısırıyor. Hem verim dekarda 70-80 kilogram hem de yağ oranları yüzde 36-37'lerde geziniyor. Bir de yüzde 44 yağlı ayçiçeğine 15 TL diyorsunuz. O verimler Rusya ve Ukrayna'da var. Çiftçiye yazık oldu. seneye ayçiçeği ekeni parmakla gösteririz. Hükümet destek vermek istemiyor, buradan bu anlaşılıyor. Üretici çok zor durumda. Çiftçi ancak varsa biraz birliğe borcunu öder, para kazanamaz. Seneye de üretimde yüzde 30-40 oranında düşüş olur."

'EN AZ 20 TL OLMALI'

CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, yüzde 40 yağlı ayçiçeği için en az 20 TL fiyat verilmesi gerektiğini söyledi.

3.jpg

Balkanlı, "İktidar bu yıla mahsus mutlaka kuraklık ödemesi yapmalıdır. Üretene tekrar üretebilmesi için destek vermelidir. Yanlış politikadan dönün ve üretime dönük politika izleyin. Çiftçimize destek olun. Yoksa hepimizi kara günler bekliyor" dedi. (Artı Gerçek)

Öne Çıkanlar