Bakan Şimşek: Maalesef enflasyon oldukça yüksek

Bakan Şimşek: Maalesef enflasyon oldukça yüksek
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun mayısta yüzde 70'le zirveyi göreceğini belirterek, "Ancak sonrasında hızlı bir şekilde düşecek" dedi. Şimşek, Maastricht Kriterleri'yle uyumlu olacaklarını da söyledi.

Artı Gerçek - Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkenti Düsseldorf'ta düzenlenen '8. Türk-Alman Ekonomi Günü'nde, Türkiye ekonomisine ve Türkiye-Almanya ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında enflasyona değinen Şimşek, haziran ayından itibaren görülecek baz etkisine atıf yaparak, "Türkiye'nin enflasyonu maalesef oldukça yüksek. Mayıs ayında yüzde 70'in üzerinde bir enflasyonla zirveyi bulacağız. Ama daha sonra uygulamaya koyduğumuz programla birlikte enflasyon hızlı bir şekilde düşecek ve 2026 yılında biz tekrar tek haneli enflasyona dönmüş olacağız. Uzun bir yolculuk ama başaracağız. Çünkü iyi bir programımız var" dedi.

Ekonomide doğru yolda olduklarını savunan Şimşek, şunları söyledi: "Enflasyon beklentileri önümüzdeki 12 ay için yüzde 35'lere düştü ve Türkiye'nin kredi notu artmaya başladı. Bundan bir süre önce Fitch kredi notumuzu artırmıştı. Dün akşam da Standard & Poor's (S&P) kredi notumuzu artırdı. Dolayısıyla doğru yoldayız. Bütün bunlar onu gösteriyor."

'TÜRKİYE'NİN ÖNEMLİ MAKROEKONOMİK PROBLEMLERİ VAR'

Türkiye'nin önemli makroekonomik problemleri olduğunu söyleyen Şimşek "Bu problemleri çözersek Türkiye'nin potansiyeli daha da güçlenmiş olacak. Bizim en büyük önceliğimiz fiyat istikrarı. Yani enflasyonun tek haneye düşürülmesi, mali disiplin ve tabii ki yapısal dönüşüm. Yapısal dönüşümden kastettiğimiz yeşil dönüşüm, dijital dönüşüm ve sanayide dönüşüm. Bütün bunlar bize daha yüksek sürdürülebilir büyüme imkanını artıracak" değerlendirmesinde bulundu.

MAASTRICH KRİTERLERİ TAAHHÜDÜ

Önümüzdeki yıllardan itibaren bütçe açığını deprem etkisi dahil kalıcı olarak yüzde 3'ün altına düşüreceklerini, borcun da milli gelire oranını yüzde 35'in altında tutacaklarını iddia eden Şimşek "Yani Maastricht Kriterleri ile uyumlu olacağız. Bu arada, Almanya'ya deprem felaketi nedeniyle bizimle göstedikleri dayanışma için, yardım için teşekkür ediyorum. Alman halkına, Alman devletine biz müteşekkiriz. En zor dönemimizde Almanya hep bizim yanımızda olmuştur" diye konuştu.

MAASTRICH KRİTERLERİ NEDİR?

9-10 Aralık 1991 tarihinde imzalanarak 1 Ocak 1993'te yürürlüğe giren Maastricht Anlaşması’nda Ekonomik ve Parasal Birliğin (EPB) aşamaları, bu süreçte izlenecek ekonomik ve parasal politikalar ile bunların gerektirdiği kurumsal değişiklikler ayrıntılı olarak düzenlendi. Bu düzenleme çerçevesinde EPB’nin son aşamasına geçiş öncesinde, üye ülke ekonomileri arasındaki farklılıkların giderilebilmesini teminen bazı makro büyüklükler açısından yakınlaşma kriterleri tespit edildi ve bunlara uyulmaması durumunda yaptırımlar belirlendi. Şartlar şöyle sıralandı:

- Toplulukta en düşük enflasyona sahip (en iyi performans gösteren) üç ülkenin yıllık enflasyon oranları ortalaması ile, ilgili üye ülke enflasyon oranı arasındaki fark 1,5 puanı geçmemelidir.

- Üye ülke devlet borçlarının GSYİH’sına oranı yüzde 60’ı geçmemelidir.

- Üye ülke bütçe açığının GSYİH’sına oranı yüzde 3’ü geçmemelidir.

- Herhangi bir üye ülkede uygulanan uzun vadeli faiz oranları 12 aylık dönem itibarıyla, fiyat istikrarı alanında en iyi performans gösteren 3 ülkenin faiz oranını 2 puandan fazla aşmayacaktır.

- Son 2 yıl itibarıyla üye ülke parası diğer bir üye ülke parası karşısında devalüe edilmiş olmamalıdır. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar