Bakan Şimşek'ten iddialı açıklama: Enflasyon seneye 10'lu rakamları bulur

Bakan Şimşek'ten iddialı açıklama: Enflasyon seneye 10'lu rakamları bulur
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun baz etkisiyle haziran ayından sonra çok hızlı şekilde düşeceğini söyledi. Şimşek "Enflasyon yıl sonu 30'lu, bir sonraki yıl 10'lu rakamları görür" iddiasında bulundu.

Artı Gerçek - Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vatandaşlara yönelik yatırım uyarısında bulunarak, "Birileri size çok yüksek getiri vadediyorsa, mutlaka o son derece riskli bir faaliyettir, uyarı açısından söylüyorum, tüyolar ve duyumlarla hareket etmeyelim, gelin Sermaye Piyasası Kurulumuzun Finansal Okuryazarlık Platformu'na uğrayın ve eğitim alın" çağrısında bulundu.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) koordinasyonunda kurulan Finansal Okuryazarlık Platformu'nun Bakanlıkta gerçekleştirilen tanıtımına katılan Şimşek, enflasyon konusunda da iddialı açıklamalarda bulundu.

BORSADA 8,6 MİLYON KİŞİ İŞLEM YAPIYOR

Borsada 8,6 milyon ve sermaye piyasalarında işlem yapan 12 milyon kişi olduğunu aktaran Şimşek, "Bunlar önemli rakamlar. Belki Batı'daki kadar değilse de büyük rakamlar. Borsadaki yatırımcı sayısı 2020'de 1,9 milyon kişiymiş. Şu anda çok ciddi artış var. Benzer şekilde mesela dört büyük kripto platformuna bakarsanız, burada da 2020'de 1,7 milyon kişinin hesabı varken, şu anda 18,2 milyon kişiye çıktı. Birden fazla platformda aynı kişinin hesabı olabilir. Bunlar gerçek anlamda finansal okuryazarlığı gerektiren alanlar" diye konuştu.

'AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI HEDEFİMİZLE ÖRTÜŞMEYE BAŞLADI'

Bakan Şimşek, Türkiye'de öncelikle enflasyonun düşük tek haneye indirilmesi gerektiğini belirterek, "Enflasyonu düşük tek haneye indirdiğimizde sermaye piyasaları çok daha güçlü şekilde ön plana çıkacak" dedi.

Dezenflasyon programının başarılı şekilde uygulandığını öne süren Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Enflasyonu tek haleye indirme programımız başarılı şekilde uygulanıyor. Aylık enflasyon rakamları ile bizim hedeflerimiz artık örtüşmeye başladı. Mayısta yıllık enflasyon yükselmeye devam edecek. Çünkü geçen sene mayısta aylık enflasyon sıfıra yakın, bu sene yüzde 3 dahi çıksa bu, yıllık bazda artışı ima ediyor. Ama enflasyon Merkez Bankamızın da Enflasyon Raporu'nu açıklarken ortaya koyduğu şekilde mayısta yıllık bazda zirveye ulaşacak. Son bir yıldır para ve maliye politikalarıyla, enflasyon çok hızlı şekilde inanıyorum ki bu sene sonunda 30'lu rakamı görür. Daha sonra gelecek senede 10'lu rakamlar, bir sonraki senede tek hane, daha sonra da bunu düşük tek haneye çekip orada tutmak. Biz buna 'fiyat istikrarı' diyoruz." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar