Barış Yarkadaş: Ziraat Bankası AKP'li iş insanından 15 bin saat aldı

Barış Yarkadaş: Ziraat Bankası AKP'li iş insanından 15 bin saat aldı
Yayınlanma:
A+ A-
Barış Yarkadaş, Ziraat Bankası'nın AKP'ye yakınlığıyla bilinen iş insanı Satılmış Gürbüz'e ait Gürbüz Saatçilik'ten fiyatı 31 bin lira olan 'Longines' marka 15 bin saat aldığını yazdı. "Saatler için 300 milyon lira harcandığı doğru mudur?" diye sordu.

Artı Gerçek - Gazeteci ve eski milletvekili Barış Yarkadaş, Ziraat Bankası'nın, kuruluşunun 159'uncu yıldönümü dolayısıyla bankada 10 yıl ve üzerinde hizmet vermiş olan personeline saat dağıtmaya başladığını belirtti. "Diyebilirsiniz ki; 'Ne güzel işte... Personeline değer veriyor. Ne var bunda?' Ancak kazın ayağı öyle değil…" diyen Yarkadaş, asıl kazanan kişinin AKP'ye yakınlığıyla bilinen iş insanı Satılmış Gürbüz olduğuna dikkat çekti. Gürbüz Saatçilik'ten alınan saat sayısının 15 bini bulduğunu aktaran Yarkadaş, tv100'deki '300 milyon TL’lik hediye mi olur!' başlıklı yazısında şu bilgileri paylaştı:

"Banka yönetimi, sayıları 15 bini bulan 10 yıl ve üstü çalışanlara etiket fiyatı 31 bin TL olan İsviçre yapımı Longines marka saat hediye ediyor. Cuma günü dağıtılmaya başlayan saatleri gören personel, önce ne yapacağını şaşırıyor. Zira; maaşları 10 ile 12 bin TL arasında değişen personeller, 31 bin TL değerindeki saatlerin kendilerine verilmesi karşısında şaşkına uğruyor. İlk şaşkınlığını üzerlerinden atan ve hediyelerini teslim alan personeller, Longines marka saatlerini cuma gecesinden itibaren SAHİBİNDEN.COM’da satışa çıkarıyor. Üstelik haraç mezat… Kimi 20 bin kimi ise 17–18 bin TL’ye satmaya çalışıyor. Banka yönetimi, saatlerin sitelerde satılmaya başladığını görünce, personeli uyarıyor ve 'Satıştan kaldırın' diyor. Bu yazıyı yazarken, adı geçen siteye girdim ve gözümle gördüm. Sahibinden.com’da 20-21–22 Kasım 2022 tarihi itibariyle satışa konulan Longines marka yüzlerce saat var."

'NEDEN GÜRBÜZ SAATÇİLİK TERCİH EDİLDİ?'

Konu hakkında bilgi almak için banka yönetimini aradığını ancak yanıt verilmediğini yazan Yarkadaş, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alparslan Kaçar'a şu soruları yöneltti:

"- Ziraat Bankası’nda 10 yıl ve üstünü dolduran personele hediye ettiğiniz İsviçre yapımı Longines marka yaklaşık 15 bin saatin tanesini kaç eurodan aldınız?

- Bu saatlerin piyasadaki etiket fiyatı 31 bin TL olarak görünüyor. Saatleri etiket fiyatı üzerinden mi yoksa toplu alımlardaki indirimli fiyat üzerinden yani; 20 bin TL’den mi aldınız?

- İndirim yapıldıysa her bir saat için kaç euro ödediniz?

- Eğer 15 bin saat için indirimli alım yapıldıysa bu bile 300 milyon TL demektir. Bankanız bu parayı hangi ihtiyaç sonucu harcadı?

- Piyasada onlarca Türk markası saat varken ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sürekli olarak 'yerli ve milliliğe' vurgu yaparken, neden yabancı bir markayı tercih ettiniz?

- Hediye saatleri alırken Gürbüz Saatçilik’i tercih etmenizin özel bir sebebi var mıdır?

- Alımlar ihale yoluyla mı yapılmıştır?"

Öne Çıkanlar