'Bitcoin hayranı değilim' dedi, Bitcoin’e değer kazandırdı

'Bitcoin hayranı değilim' dedi, Bitcoin’e değer kazandırdı
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 02:51
A+ A-
ABD Başkanı Trump, Twitter'da Bitcoin ya da Facebook'un Librası'nın hayranı olmadığını yazdı. Trump’ın mesajlarının ardından Bitcoin yüzde 1 değer kazandı.

Kripto paralar hakkında ilk kez bir değerlendirmede bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Bitcoin'in ya da Facebook Libra’sının "hayranı olmadığını" söyledi. 

Twitter’da konuyla ilgili bir dizi paylaşımda bulunan Trump, Bitcoin’in yasa dışı faaliyetlere olanak sağladığını belirterek, bu kripto para birimi için "para değil" ifadesini kullandı. 

Öte yandan, kripto para endüstrisinin üst düzey isimleri, Trump’ın yorumlarını memnuniyetle karşıladı. Hatta görünen o ki, Trump’ın yorumları kripto paranın piyasa değerini artırdı. Reuters'a göre, Trump’ın yorumlarının ardından Bitcoin yüzde 1 değer kazandı.

The Independent'ta yer alan habere göre, Trump’ın sözlerine neyin yol açtığı net değil. Ancak ABD Başkanı’nın bu yorumları Facebook gibi platformların sol eğilimli olduğu iddialarını tartışmak üzere Beyaz Saray’ın ev sahipliğinde düzenlenen Sosyal Medya Zirvesi’nin ardından geldi.  

Trump, Twitter paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

"Para olmayan, hiç yoktan yaratılan ve değerleri son derece istikrarsız Bitcoin’in ya da diğer kripto paraların hayranı değilim. (...) Kontrol edilemeyen kripto para varlıkları uyuşturucu ticareti ve diğer yasa dışı faaliyetler gibi hukuk dışı davranışları kolaylaştırabilir. Benzer şekilde Facebook’un ‘sanal para birimi’ Libra’nın da güvenilirliği ve sürekliliği düşük."

Trump, Facebook’un ya da diğer şirketlerin "bir banka olmak istiyorlarsa" ulusal ve uluslararası bankacılık düzenlemelerine tabi olmak zorunda olduklarını söyledi. 

Trump, Twitter söylevini tipik milliyetçi retoriğiyle sonlandırdı:

"ABD’de yalnızca bir gerçek para birimimiz var. O da her zamankinden daha güçlü, hem güvenilir hem sağlam. Açık ara dünyanın her yerindeki en baskın para birimi ve hep öyle kalacak. Ona ABD Doları deniyor!"

Görüldüğü kadarıyla Trump’ın bu yorumlarının kripto para piyasası üzerinde olumsuz bir etkisi olmadı. Aksine Trump'ın seri tweetlerinin atılmasından bu yana Bitcoin yüzde 1 değer kazandı. 

Bu durum son birkaç haftada aşırı fiyat dalgalanmaları ve son birkaç günde ağır kayıplar yaşayan kripto para birimi için dikkate değer bir istikrar ifade ediyor. 

Blockchain firması CommerceBlock’un kurucusu Nicholas Gregory, The Independent’a yaptığı açıklamada, "Trump’ın Bitcoin’le ilgili tweet’lerinin ironik tarafı, şimdiye kadarki en iyi Bitcoin tanıtımını yapmış olması. Ardından Bitcoin’de bir canlanma görürsem şaşırmam. Kripto para endüstrisi keyifle ellerini ovuşturuyor olacak" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar