BofA'dan Türkiye'ye sermaye akışı için dört şart

BofA'dan Türkiye'ye sermaye akışı için dört şart
Yayınlanma:
A+ A-
Bank of America (BofA), politika faizinin en az yüzde 40'a çıkartılması ve doların 25'in üzerinde olması halinde TL'de alımı değerlendirebileceğini duyurdu.

Artı Gerçek - Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna oturmasıyla birlikte birinci önceliği yabancı sermaye çekmeye verdi. Bu konuda ilk açıklamalardan biri Bank of America Corp. stratejistlerinden geldi. Banka ve finans kuruluşu BofA, dört kriterin sağlanması halinde, Türk lirasında uzun pozisyon açmayı ya da 10 yıl vadeli yerel tahvillerde alım yapmayı değerlendirdiklerini duyurdu.

Stratejistler dün yayımladıkları notta bu kriterleri şöyle sıraladı.

-İlk kriter; İç talebin cari dengeyi sürdürülebilir bir seviyede istikrara kavuşturacak kadar zayıflamasını sağlamak için şu anda yaklaşık yüzde 8,9 olan ortalama fonlama maliyetinin en az yüzde 40’a çıkarılması,

-İkinci kriter; Dolar/TL ’nin 25 seviyesinin üzerinde olması,

-Üçüncü kriter; kurumların dolar alımlarına yönelik kısıtlamaların ve döviz piyasasına yönelik müdahalelerin kaldırılması,

-Dördüncü kriter; dolar için küresel görünümün yukarı yönlü olmaması gösterildi.

Bloomberght'nin aktardığına göre, stratejistlerin notunda, “Beklentiler iyimser olmaya devam ederse ve ileri sürülen politikaların ortodoksi ile uyumlu olması beklenirse, uzun vadede hâlâ gidilmesi gereken bir alan olduğunu düşünüyoruz” denildi.

Öne Çıkanlar