Borsa İstanbul iki kez devre kesti

Borsa İstanbul iki kez devre kesti
Yayınlanma:
A+ A-
Borsa İstanbul BİST 100 endeksindeki günlük düşüşün yüzde 7'yi aşması sonucu bugün ikinci kez devre kesici çalıştı.

Artı Gerçek - Maraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6’lık depremlerin ardından, Borsa İstanbul’da da düşüşe yol açtı.

BIST100 Endeksi'nde günlük kayıp yüzde 5,01, BIST30’da da yüzde 5,17 oldu. Bu gelişme üzerine Borsa İstanbul, işlemlerin saat 12:11:30 itibarıyla durdurulduğunu açıkladı. Borsa İstanbul’da işlemler kademeli olarak saat 12:31:30’dan itibaren yeniden başladı.

Borsa İstanbul’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan yazılı açıklamaya göre endekslerde kayıpların yüzde 7’yi aşması nedeniyle saat 13:04:18 itibarıyla devre kesicinin ikinci seviyesi tetiklendi ve işlemler ikinci kez geçici olarak durduruldu.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamalar şöyle:

“İŞLEMLER GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU"

"Saat 12:11:30 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir. Borsamız Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur.

"PAY PİYASASINDA İŞLEMLER 12:41:30’DA YENİDEN BAŞLADI"

Pay Piyasasında sürekli işlem yöntemi uygulanan paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları, gayrimenkul sertifikalarında ve emtia sertifikalarında saat 12:31:30'de tek fiyat emir toplama, 12:36:30'de eşleştirme yapılacak ve 12:41:30'den itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edilecektir. Pay Piyasasında tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 12:31:30'de tek fiyat emir toplama yapılacak ve 12:41:30'den itibaren seans kaldığı yerden devam edecektir. Varant, sertifika, BYF, yeni pay alma hakkı kuponu ve yeni pay alma hakkından arta kalan birincil piyasa sıralarında işlemler 12:41:30'den itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edecektir.

"VİOP İŞLEMLERİ DE YENİDEN BAŞLADI"

VİOP'taki Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmeler ile BAP Pay Senedi Repo Pazarı'nda işlemler saat 12:41:30'de yeniden başlayacaktır.”

DEVRE KESİCİ NEDiR?


Borsa İstanbul'da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi, anlık olarak endekste yüzde 5 ve yüzde 7'lik değer kayıplarının oluşması ile tetiklenerek yatırımcıların panik işlemleriyle zarar görmesini en aza indirmek için kullanılıyor.

Öne Çıkanlar