Bulut'tan yapılandırma isteyenlere eleştiri

Bulut'tan yapılandırma isteyenlere eleştiri
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Kasım 2019 23:21
A+ A-
Denizbank Genel Müdürü Ateş borç yapılandırmalarla ilgili, "Spekülasyona gerek yok" derken, Cumhurbaşkanı Danışmanı Yiğit Bulut, bu şirketlere çattı.

EKONOMİ - Türkiye'nin ekonomi gündeminde son günlerde borç yapılandırma isteyen şirketlerin ve o borçları yapılandıracak bankaların durumu konuşuluyor. 

Konuyla ilgili Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Yıldız, Doğuş ve Unit gibi büyük grupların kredi yapılandırmaya gitmeleri üzerine değerlendirmelerde bulundu. Ateş, yapılandırmalarla ilgili spekülasyonlara gerek olmadığına, ekonominin her döneminde yapılandırmaların gerçekleştiğine dikkat çekti. Ateş, yapılandırdıkları turizm kredilerinin de dönmeye başladığını belirtti. 

Ekonomi kamuoyu bir süredir Yıldız Holding ile başlayan yapılandırmaları takip ediyor. Yıldız Holding'in ardından Doğuş Grubu ve son olarak Unit Investment NV’nin ortaklığındaki Yeni Elektrik Üretim A.Ş'nin yapılandırma talebinde bulunduğu belirtilmişti. 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut da, Star gazetesindeki yazısında yapılandırmalarla ilgili yorumunda bu şirketlerin sahiplerini eleştirdi. 

Bulut, çarşamba günü Star gazetesindeki köşe yazısında "Paralarını yurt dışına gönderip borçlarını Türk bankalarına yıkıp finalde sıvışmayı uman ve hala "iş adamı" gibi ortalarda dolaşanlara da bir tavsiyem var; adalet yerini mutlaka bulacak" diye yazdı.