Çalışma Bakanı Bilgin: Asgari ücrete en kapsamlı müdahaleyi yapacağız

Çalışma Bakanı Bilgin: Asgari ücrete en kapsamlı müdahaleyi yapacağız
Yayınlanma:
A+ A-
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, önümüzdeki yıl asgari ücrete yapılacak zam için "Aralık ayında en kapsamlı müdahaleyi yapacağız" dedi.

Artı Gerçek -

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete yapılacak zam ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

MADENCİ YAKINLARININ İSTİHDAMI

"2023'e doğru şehir buluşmaları Afyonkarahisar" programında konuşan Bilgin "Maden şehitlerinin aile bireylerinin kamuda istihdamı ile ilgili sınırlandırmayı kaldırıyoruz" dedi.

ASGARİ ÜCRETE ZAM

Bilgin, asgari ücrete yapılacak zam için "Asgari ücrete aralık ayında toplumu enflasyon karşısındaki tahribattan koruyacak en kapsamlı müdahaleyi yapacağız" açıklamasını yaptı.

EYT DÜZENLEMESİ

Ocak ayında yürürlüğe girmesi beklenen EYT düzenlemesine ilişkinse şunları söyledi: "Bu konuyla ilgili şunu söyleyeyim bir defa. Birçok televizyon kanalında çeşitli uzmanlar ellerinde kalemle hesaplar falan yapıyorlar. Onların hiçbiri bizim önümüzde yok öncelikle onu söyleyeyim. Televizyonda çıkarıyorlar işte ‘şunlar da girecek bunlar da çıkacak’ öyle bir şey yok. 1999 yılı öncesi biliyorsunuz yaş ile ilgili bir sorun var. O sorunu biz çözüyoruz. Önümüzde tek bir model var, yani çok sayıda insan var tahmin edeceğiniz gibi. Onların teker teker durumlarını, primlerini, çalışma gün sayılarını, yılları gibi, bunları gözden geçirip, en uygun en kapsayıcı çözümlemeyi yapacağız. Niye şimdi açıklamıyorsunuz diyenler var. Henüz çalışmamız bitmedi. İkincisi adım adım açıklıyoruz. Zaten açıklasak da ocak ayından sonra uygulamaya sokulacak. Şimdi açıklamanı bir anlamı ve acelesi yok. Biraz önce bahsettiğim sorunları adım adım açıklayacağız. Aralıkta da inşallah mecliste aralık ayının ilk haftası çalışma tertip ettiler. Meclis'e aralık ayında intikal ettireceğimizi zaten paylaştım. EYT meselesini çözeceğiz. Ekonomik şartların etkisinde çalışmalarımız sürüyor." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar