Çalışma Bakanı Işıkhan'dan asgari ücrette de aynı taktik: Oyalama

Çalışma Bakanı Işıkhan'dan asgari ücrette de aynı taktik: Oyalama
Yayınlanma:
A+ A-
Çalışma Bakanı Işıkhan, asgari ücrete ocakta yapılacak zam için "Herkesin mutabık kaldığı bir tutarda uzlaşılacağını ümit ediyorum" dedi. Işıkhan, memur toplu sözleşmesi için de aynı şeyleri söylemiş ancak resmi enflasyonun 8 puan altında zam yapılmıştı.

Artı Gerçek - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TBMM'de bakanlığının bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, asgari ücret zammına ilişkin açıklamalarda bulundu. Işıkhan "(2024'te geçerli olacak asgari ücret) Herkesin mutabık kaldığı bir tutarda uzlaşılacağını ümit ediyorum" dedi.
Işıkhan, EYT kapsamında emekli olanların yüzde 51,1'inin çalışmaya devam ettiğini söyledi. Işıkhan, EYT'den emekli olanların sayısının ise 2 milyon kişi olduğunu ifade etti.

Bakanlığının bütçe sunumunda konuşan Işıkhan şunları söyledi:

"Asgari ücrette yapılacak her artış, tüm çalışanlar bakımından vergi istisnası tutarının artışı kadar ek gelir avantajı sağlamış oluyor. Bu kapsamda 2024 yılında 595,1 milyar lira vergi istisnası öngörülmektedir.

Kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı ücretle mücadelede veri analizine dayalı, risk odaklı denetim faaliyetlerini artırarak prim tabanını genişleteceğiz. Kayıtlı sigortalı istihdamının arttırılması, kadınlar, gençler ve engelliler gibi dezavantajlı grupların istihdamının desteklenmesi, bölgesel gelişmişlik farklılıklarının azaltılması; bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik yatırımların özendirilmesi gibi amaçlarla bugün 17 farklı prim teşvik, destek ve indirimi uyguluyoruz."

MEMUR VE VE MEMUR EMEKLİSİ ZAM GÖRÜŞMELERİNDE NE OLMUŞTU?

Ağustos ayında Çalışma Bakanlığı ile yetkili konfederasyon Memur-Sen arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde, Merkez Bankası'nın 2024 için yüzde 33 olan resmi enflasyon tahminine karşılık bakanlık yüzde 15+10 olmak üzere yüzde 25 zam teklif etmişti. Memur-Sen ise 2024 için her bir çeyrekte sırasıyla yüzde 35+10+15+10 zam yapılmasını talep etmişti. Anlaşma sağlanamaması üzerine devreye giren hakem heyeti, hükümetin teklifini bir kuruş dahi artırmamıştı. AKP destekçisi Memur-Sen de, yüzde 75'le oturduğu toplu sözleşme masasından yüzde 25'le kalkmasını kazanım gibi lanse etmişti.

Öne Çıkanlar