Yeni Sebze Hali’nde 148 iş yeri kapandıı: Evleri, arabaları ve arsaları sattılar, iflastan kurtulamadılar

Yeni Sebze Hali’nde 148 iş yeri kapandıı: Evleri, arabaları ve arsaları sattılar, iflastan kurtulamadılar
Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Haziran 2022 14:16
A+ A-
Diyarbakır Yeni Sebze Hali Oda Başkanı Fırat Daş, son 2 yılda 218 işyerinden 148’i kapandığını söyledi.

Türkiye’de ekonomik krizin derinleşmesiyle halkın alım gücü düştü, iş yerleri ise satış yapamadığı için bir bir kapılarına kilit vuruyor. Diyarbakır Yeni Sebze Hali’nde esnaf, artan fiyatlar ve yüksek maliyetlerden dolayı iş yerlerini kapatmak zorunda kaldı. Diyarbakır Yeni Sebze Hali’nde bulunan 218 dükkândan sadece 70 tanesi açık kaldı.

 Halde kapanan iş yerlerine ilişkin bilgi veren Diyarbakır Yeni Sebze Hali Oda Başkanı Fırat Daş Mezopotamya Ajansı’na konuştu. Daş, sebze halinin 4 blok ve toplam 218 dükkândan oluştuğunu ve gelinen aşamada sadece 70 iş yerinin açık olduğunu söyledi. "Esnaf ile piyasa durumu hiç iyi değil" diye devam eden Daş, ayrıca iş yerleri açık olan esnafların da durumlarının kötü olduğunu ekledi.

‘EVLERİNİ, ARABALARINI VE ARSALARINI SATTILAR AMA İFLASTAN KURTULAMADILAR’

Daş, sebze halinde 2 yıl içerisinde 148 iş yerinin kapatıldığı belirterek, "Esnaf perişan oldu. Birçoğu iflas etti. Evlerini, arabalarını ve arsalarını sattılar ama iflastan kurtulamadılar. Aile olarak 64 yıldır bu işi yapıyoruz" dedi. Daş, "Diyarbakır’da yeni hal açacağız diyorlar. Burada daha 50 dükkânı işletemiyoruz" şeklinde ifadeler kullandı.

‘SAVAŞ TÜRKİYE’Yİ ÇOK ETKİLEDİ’

 Daş, "Kazancımız yok.  Sebze hali esnafı şuanda perişan olmuş durumda. Bunlar savaşın üzerimizdeki etkileridir. Savaş Türkiye’yi çok etkiledi. Şimdi temel ihtiyaçlarımızı bile karşılayamıyoruz. Durumu olmayanlar buraya gelip; çürümüş sebze alıyor. Türkiye’de yoksulluk çok artmış" diye belirtti. 

Öne Çıkanlar