Dolandırıcılar için de 'efsane' bir gün: Black friday

Dolandırıcılar için de 'efsane' bir gün: Black friday
Her yılın kasım ayında yapılan ‘efsane kasım’, ‘efsane cuma’ kampanyaları öncesi yine dolandırıcılara karşı uyarılar yapıldı.

Artı Gerçek - Black Friday (Efsane Cuma) indirimleri başlıyor. Dijital platformlarda alışverişin popüler hale gelmesiyle birlikte son yılların en çok ilgi gösterilen günleri arasında yer almaya başlayan Efsane Cuma, dolandırıcılar için de fırsat günü.

Her yılın kasım ayında ‘efsane kasım’, ‘efsane cuma’ ve farklı isimlerle yapılan kampanya dönemlerinde dijital dolandırıcılık riski daha fazla ön plana çıkıyor. Bitdefender Antivirüs'ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim'in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, "Siber dolandırıcılar sahte siteler, gerçek olamayacak kadar cazip indirimler, oltama e-postaları ve SMS'lerle tüketicileri gafil avlıyor" diye konuştu.

SEKİZ ÖNERİ

Akkoyunlu, alışveriş sezonunda dolandırıcıların kişileri hazırlıksız yakalamaması için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

"Dolandırıcıyla iletişimi kesin ve dolandırıcılığa dahil olan üçüncü taraflarla da görüşmeye devam etmeyin.

Dolandırıldığınızı anladığınızda, mümkünse hemen ödemeleri iptal edin veya durdurun.

Dolandırıcıların sizin adınıza yeni hesaplar açmasını veya kredi çekmesini engellemek için gerekli banka kuruluşları ile irtibata geçin.

Güvenliği ihlal edilmiş olabilecek tüm kredi kartlarını iptal etmek ve ters ibraz başvurusunda bulunmak için banka veya kredi kartı şirketinizle iletişime geçin. Dolandırıcılığa uğradığınızı anladığınızda kredi kartınızın bankasına işlem itirazı başvurusunda bulunun. Bu tarz itirazlar bazı bankaların online uygulamaları üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Online bir dolandırıcılığa uğradığınızda sizin için en yakın polis merkezinde bulunan bilişim suçları masasına başvurarak durumu bildirin.

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile iletişime geçin. Ayrıca bir kurtarma planı konusunda yardımcı olabilirler ve kimlik hırsızlığının neden olduğu sorunları çözmenizde size yol gösterebilirler.

Sosyal medya üzerinden dolandırıldıysanız, kullanıcı veya reklamın sahtekarlık raporunu uygulama üzerinden hemen otomatik olarak platforma bildirin.

Mali hesaplarınızı izleyin ve kimlik hırsızlığı belirtilerini tespit etmek için tüm hesaplarınızı düzenli olarak kontrol edin.

KİŞİSEL VERİLERİ KORUMAK İÇİN 10 ÖNERİ

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), tavsiye ve önerileri şunlar:

1. Kampanya mesaj ve bildirimlerinin orijinal kaynağından gelip gelmediği kontrol edilmeli.

2. İnternet sitesinin bağlantı adresinin doğruluğundan emin olunmalı.

3. Alışveriş yapılan sitenin 3D güvenli ödeme yöntemi ve SSL sertifikasının bulunup bulunmadığı ile sitenin iletişim bilgileri kontrol edilmeli.

4. Alıcılar, mutlaka kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metnini incelemeli.

5. Ödeme esnasında fiziki kart bilgileri yerine sanal kart bilgileri kullanılmalı.

6. Mümkünse işlemler şahsi cihazlar üzerinden gerçekleştirilmeli.

7. Şüpheli işlemlere karşı şifre ve parolalar güncellenmeli.

8. Güvenliğinden emin olunmayan e-postalar ve ekleri açılmamalı.

9. Sahte uygulamalara ve sahte bağlantılara karşı dikkatli olabilmek adına işlem yaparken acele edilmemeli.

10. Yapılacak işlemlerle ilgisi olmayan bilgiler istendiği takdirde sorgulayıcı olunmalı. (HABER MERKEZİ-DHA)

Öne Çıkanlar