Dolar 8 TL'yi aştı, Albayrak: Ekonomimiz büyüme rotasında ilerliyor

Dolar 8 TL'yi aştı, Albayrak: Ekonomimiz büyüme rotasında ilerliyor
Daha önce 'Maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz?' ve 'Oraya hiç bakmıyorum' sözleriyle tepki çeken Bakan Albayrak, doları 8 seviyesini geçtiği dakikalarda ekonominin büyüdüğünü söyledi.

ARTI GERÇEK - Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Son gelen veriler ekonomimizin büyüme patikasına girmesini destekleyecek şekilde rotasında ilerlediğini gösteriyor" dedi. Albayrak'ın açıklamasının yeni haftaya rekor seviyeden başlayan doların 8 TL'yi aşmasının ardından gelmesi dikkati çekti.

Dolar/TL, yeni haftaya rekor seviyeden başladı, 8 TL'yi geçerek, 8,06'lar seviyesine geldi. Aynı şekilde euro/TL 9,53'lü seviyelerden işlem görmeye başladı.  

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararının alındığı gün 7,9799 ile rekor kıran dolar/TL, bugün 8,06'lara kadar tırmandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise, "Son gelen veriler ekonomimizin büyüme patikasına girmesini destekleyecek şekilde rotasında ilerlediğini gösteriyor" dedi.

Sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yapan Albayrak, "Son gelen veriler ekonomimizin büyüme patikasına girmesini destekleyecek şekilde rotasında ilerlediğini gösteriyor. Ekim ayında hizmet sektörü güven endeksi yüzde 6,4, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,7 arttı. Kapasite Kullanım Oranı ise yüzde 74,6'dan yüzde 74,9'a yükseldi" dedi.

HEDEFLER ŞİMDİDEN TUTTU

Eylül ayı sonunda açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan dolar kuru hedefleri, açıklamanın üzerinden bir ay dahi geçmeden bir bir aşıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçen hafta açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP), 2020-2023 arası dönemin yıllık ortalama dolar/TL kuru tahminlerine de yer verilmişti.

YEP’teki yıllık ortalama kur tahminlerinde 2020 için 6,91, 2021 için 7,68, 2022 için 7,88, 2022 için 8,02 rakamlarına yer verilmişti.
Açıklandığı gün dahi 2020 hedefinin yaklaşık 1 TL üzerinde olan dolar kuru, sırasıyla önce 2022 hedefini aştı, bugün ise 2023 hedefinin de üzerine çıktı.

"DOLARLA BİR İŞİNİZ VAR MI?" DEMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, daha önce CNN Türk'te katıldığı programda Ahmet Hakan'ın "Dolar yükselince endişelenmeli miyiz? sorusuna, "Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz var mı? Dolarla bir işiniz var mı?" diye cevap vermişti.

Albayrak, "Eskiden kur çok daha fazla etkiliyordu. Şimdi ekonomide bir dönüşüm var. İki sene önce de bu seviyelerdeydi. Düştü. İki sene öncesine kadar bugün Türkiye ekonomisi kırılganlıklarına göre çok güçlü. Dünya tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşanıyor" demişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar