Dolar/TL güne yükselişle başladı: 5.65

Dolar/TL güne yükselişle başladı: 5.65
ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yaptırım olmayacağını açıklamasıyla 5.61'e kadar gerileyen kur, bu sabah yeniden yönünü yukarı çevirdi.

ARTI GERÇEK - ABD Başkanı Donald Trump, yönetiminin Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri satın almasının ardından Türkiye’ye yaptırım uygulamayı değerlendirip değerlendirmediği konusunda net olmayan açıklamalar yaptı.

İlk olarak, "Şu anda bu konuya (yaptırımlara) bakmıyoruz" yanıtını veren Trump, daha sonra söz konusu adımın üzerinde düşünüldüğünü söyleyerek bu açıklamasıyla çelişen ifadeler kullandı.

Trump’a Ankara’ya yaptırımlara göz ardı edip etmediği sorulduğunda "Birçok sebepten dolayı çok çok zor bir durum. Dolayısıyla, bakıyoruz. Ne yapacağımızı göreceğiz" dedi.

Öte yandan, ABD’li Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, Trump’ın Rus ordusuyla iş yapanları cezalandırmasını öngören yasaya uyması gerektiğini söyleyerek, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Türkiye’ye yaptırım uygulaması çağrısında bulunan tasarı sundu.

Dün gün içinde 5.68-7.570 bandında seyreden dolar, akşam saatlerinde Donald Trump'ın S-400 alımı nedeniyle Türkiye'ye yaptırım arayışında olmayacaklarını açıklamasıyla 5.61'e kadar geriledi.

Trump, daha sonra bu açıklamadan farklı bir değerlendirme yaparak "ne yapabileceğimize bakıyoruz. Henüz kararımızı açıklamadık" diye konuştu. Bu açıklamayla kur yeniden yönünü yukarı çevirdi.

Bu sabah dolar/TL 5.6515'e kadar yükseldi, euro 6.36 seviyesinde, sepet kur 5.99'da seyrediyor.

BIST 100 Endeksi, dün bankacılık hisselerinde yoğunlaşan alımlarla yaklaşık dört ayın en yüksek seviyesi olan 101 bin 844 puana kadar yükseldi. 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 0.36 düşüşle yüzde 16.74'e, iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 5.33 düşüşle yüzde 17.76'ya geriledi.

GELEBİLECEK YENİ AÇIKLAMALAR KURDA VOLATİLİTEYİ ARTIRABİLİR

Yatırım Finansman Yatırım Danışmanlığı Yönetmen Yardımcısı Vahap Taştan, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, ABD'den yaptırım beklentisinin ötelenmiş göründüğünü belirterek, "Trump'ın açıklaması piyasada iyimser bir adım olarak görüldü. Merkez Bankası'ndan ne kadarlık faiz indirimi olacağı beklentisiyle kur 5.70'in üzerinde kaldı. 5.50 - 5.58 önemli destek, altına zaman zaman sarkmalar mümkün. Ancak kalıcılık sağlanır mı şüpheyle yaklaşıyoruz" yorumunu yaptı.

Işık Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, Trump’ın açıklamaları ile dün gerileyen dolar/TL’de bu sabah itibariyle yukarı ataklar olduğunu söyleyerek, "Trump’ın açıklamasının daha net anlaşılmaya başlamasıyla kurda düzeltmeler görüyoruz. Gelebilecek yeni açıklamalar da bugün kurda volatiliteyi artırabilir" dedi.

Önümüzdeki dönemde olası yaptırımların içeriğinin önemli olacağını, ekonomide likidite sorununa neden olabilecek kararlar görülmezse TL’ye çok olumsuz yansımayabileceğini söyleyen Kavak, "Bu durumda piyasa kısa vadede TCMB’ye ve ne kadar indirim yapacağına odaklanacaktır. TCMB’den 300 baz puana kadar gelebilecek bir indirim hasarsız atlatılabilir ancak 400 baz puanın üzerindeki miktarlar ciddi bozulmaya neden olacaktır. Öte yandan ZK konusu da izlenecek" dedi.

MERKEZ BANKASI'NDAN GELECEK İNDİRİM MİKTARI BELİRSİZ

Analistler, kısa vadede piyasa için en önemli riskin TCMB’den beklenen faizi indiriminin miktarına yönelik belirsizlik olduğuna dikkat çekerken, yabancı yatırımcıların artık fazla işlem yapmaması ve son dönemde yoğun alım yapan yerli bireysel yatırımcının dolar talebinin azalmasının, Fed’den faiz indirim beklentisinin küresel risk iştahını desteklediği bir ortamda kurda fiyatlamaların sınırlı kalmasına neden olduğunu belirtiyor.

TCMB’nin gelecek haftaki toplantıda faiz indirimi yapacağına kesin gözüyle bakılırken, ne kadarlık indirim yapacağı ise piyasaların önümüzdeki dönemde seyrinde belirleyici olacak.

Geçen hafta görev değişiminin hemen ardından Reuters’ın yaptığı ankete göre, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınarak faizlerin düşürülmesine daha sıcak baktığı belirtilen Murat Uysal’ın getirilmesinin ardından bu ay faiz indirimlerine başlaması beklenen TCMB’den indirim beklentisi başkan değişimi öncesine göre 100 baz puan artarak 200 baz puana yükselmişti.

TCMB’nin 400 baz puanın üzerinde bir faiz indirimi yapmasının kurda bozulmaya neden olabileceği belirtiliyor.

Öte yandan, faiz indirim beklentisi tahvil piyasasında da faizlerde düşüşe neden oluyor.

Öne Çıkanlar