Dolar 10,24'ü geçti: Vadeli satışlar durdu, üreticiler sipariş iptaline gidiyor

Dolar 10,24'ü geçti: Vadeli satışlar durdu, üreticiler sipariş iptaline gidiyor
Dolar rekor serisi 10,24'e kadar çıktı. Faiz indirimi beklentisi, kurda rekorları beraberinde getirdi. Birçok sektörde vadeli satışlar durdu, bazı üreticiler sipariş iptaline gitti

ARTI GERÇEK - Türk Lirası'ndaki değer kaybı devam ediyor. 12 Kasım cuma akşamı 10 sınırını aşan dolar/TL’de gün içinde 10,24 seviyesiyle yeni tarihi zirve görüldü.

Dün yeni haftaya rekorla başlayan dolar/TL bu sabah 10,08 liraya ulaşarak zirvesini yeniledi. Dolar, dün günü 10,06 seviyesinden kapatmıştı. Sabah saatlerinde yükselişini sürdüren dolar 10,2416 seviyesine yükselerek tarihi zirvesini gördü. Dolar 10,20'ler seviyesindeki hareketini sürdürüyor.

Euro ise güne 11,48'den başlarken, gün içinde 11,63 seviyesine çıkarak tarihi zirvesini gördü. Euro söz konusu yükselişin ardından 11,62 seviyesine geri çekildi. Euro dün kapanışta 11,43 seviyesinden işlem görüyordu.

VADELİ SATIŞAR DURDU, BAZI ÜRETİCİLER SİPARİŞ İPTALİNE GİTTİ

Dolardaki kontrolsüz tırmanış birçok sektörde ticaretin durma noktasına gelmesine yol açtı. Farklı sektörlerden vadeli satışların durdurulduğu haberleri geliyor. Özellikle ithal girdi kullanan üreticiler doların nereye gideceğini ve ona bağlı olarak maliyetlerinin hangi noktaya çıkacağını bilmedikleri için vadeli satış yapmıyorlar. 

İnşaatta taşyünü, alçı gibi malzemelerin üreticilerinin daha önce verilmiş siparişleri iptal ederek paraları alıcılara iade ettiği belirtildi. T24’e bilgi veren bir kaynak, "Dört bin liralık malzemeyi satmak istemeyen esnaf bile var. Çünkü o bile korkuyor, satarsam geri yerine koyamam diye" dedi. 

Tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir fabrikanın yöneticisi de, kurun nerede duracağını öngöremediklerini, bu koşullarda vadeli satış yapmanın zarara yol açabileceğini, bu nedenle satışları durdurduklarını belirtti.

PERŞEMBE GÜNÜ FAİZ İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

Türkiye’de resmi enflasyon yüzde 20’ye dayanırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sert faiz indirimlerine gitmesi ve iki gün sonraki toplantıda faiz indirimine devam edileceği beklentisi, TL’de değer kaybını beraberinde getiriyor.

ABD’de tüketici enflasyonunun yüzde 6,2 ile 31 yılın zirvesine yükselmesi sonrasında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal sıkılaştırma takvimini öne çekeceğine dair beklentiler de doların küresel değerinde artışı beraberinde getiriyor.

DIŞ BORÇ ÖDEMELERİ VE ENERJİ İTHALATI DA ETKİLİ

Türkiye’de kamu ve özel sektörün kasım ve aralık ayındaki yoğun dış borç geri ödeme takvimi ve enerji ithalatı için yapılan yüksek fiyatlı ödemeler dolar kurunda yukarı yönlü baskı oluşturuyor.

Türk şirketleri ve Hazine yılın son iki ayında toplamda 13 milyar dolarlık dış borç ödemesi yapacak. Bu rakamın 8 milyar doları kasım ayında ödenecek. Kasımda ödenecek dış borç rakamı, önümüzdeki 10 ayın en yükseği olarak dikkat çekiyor.

Eylül başında 8,27 seviyesinde olan dolar/TL kuru, enflasyonun hem Türkiye’de hem de dünyada yükselişte olmasına rağmen TCMB’nin faiz indirim döngüsüne girmesiyle yükselişe geçmişti.

Bugün akaryakıt ve şekere yapılan iki fiyat artışı daha enflasyonun yüksek seyrini koruyabileceğine ya da yukarı yönün korunabileceğine işaret etti. EPGİS, 2 Kasım'daki zammın ardından otogaz fiyatının 25 kuruş daha artırıldığını açıklarken, TÜRKŞEKER basında yer alan haberlere göre şeker fiyatını yüzde 25 artırdı.

TL, enflasyondaki yükselişe rağmen gerileyen politika faizinin yarattığı baskının da katkısıyla geçen hafta dolar karşısında yüzde 3 değer yitirerek önemli bir psikolojik seviye olan 10 seviyesini aştı.

ALTINDA DA REKORLAR SERİSİ SÜRÜYOR

Altındaki tarihi yükseliş sürüyor. Ons fiyatının artmasına iç piyasada dolar/TL kurundaki yükseliş de eklenince gram altın rekor kırdı. 1000 liraya ulaşan çeyrek altın gün içinde 1003 lira seviyesine kadar yükselerek rekor kırdı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar