DTSO Başkanı Kaya: Bankalar deprem bölgesinde borç erteleme kararına uymuyor

DTSO Başkanı Kaya: Bankalar deprem bölgesinde borç erteleme kararına uymuyor
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye Bankalar Birliği’nin, deprem bölgesinde zarar gören işletmelerin kredi borçlarının 6 ay faizsiz ertelenmesi kararı havada kaldı. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kaya "BDDK'nin konuya müdahale etmesini bekliyoruz" dedi.

DİYARBAKIR - Maraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremler 11 ilde binlerce can kaybının yanısıra ekonomik yıkıma da neden oldu. Deprem bölgesinde faaliyet yürüten işletmeler yıkıldı, esnaflar tüm varlıklarını kaybetti.

Depremin ardından Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 15 Şubat’ta ticari işletmelerin borçlarının faizsiz olarak 31 Ağustos’a kadar ertelenmesi yönünde karar aldı. Alınan karar; Adıyaman, Hatay, Maraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Antep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki bireysel ve gerçek kişi ticari işletmeleri kapsıyordu. Ancak aradan geçen zamana rağmen Türkiye Bankalar Birliği’nin aldığı bu karar uygulanmadı.

'DEPREM EKONOMİYİ DE ZARARA UĞRATTI'

Konuya ilişkin açıklama yapan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, kararın havada kaldığını söyledi. Depremler nedeniyle binlerce insan ölürken, yüz binlerce kişinin de yaşadığı bölgeyi terk etmek zorunda kaldığını hatırlatan Kaya, ekonomik-sosyal ve psikolojik olarak büyük zarar oluştuğunu anlattı.

Depremden etkilenen bölgelerde yaraların sarılması amacıyla herkesin seferber olduğuna dikkat çeken Kaya, "Türkiye Bankalar Birliği, deprem bölgesinde yaşayan ve ödeme güçlüğü yaşayan işletmelere yönelik yönelik borç erteleme kararı almıştı. TBB’nin 15 Şubat’ta aldığı karara özel ve kamu bankaları uymuyor" dedi.

'İŞYERİ YIKILANLARIN BORÇLARI ERTELENMİYOR'

Deprem bölgesinde işyeri yıkılanların borçlarının ertelenmediğini belirten Kaya, şu açıklamayı yaptı: "Sadece Diyarbakır’da 9 bine yakın iş yeri orta ve ağır hasarlı. Esnaf işyerlerini açamaz halde. Bu esnaflar yeni bir yerde çalışmaya başlayıncaya kadar kredi borçlarının ertelenmesi gerekiyor. Firmalarımız, batı illerinden aldıkları ürünlerin ödemelerini yaparken, ürünlerin çoğunu deprem bölgesine sattıkları için tahsilat yapamamaktadırlar. Bankalar Birliği'nin bunu görüp aldığı erteleme kararı maalesef uygulanmamaktadır. BDDK ve Bankalar Birliği'nin bu konuya müdahale etmesini bekliyoruz." (Artı Gerçek)

Öne Çıkanlar