Ekonomistler faiz kararını yorumladı: 'Enflasyon önden koşsun, ben yetişirim' politikası

Ekonomistler faiz kararını yorumladı: 'Enflasyon önden koşsun, ben yetişirim' politikası
Yayınlanma:
A+ A-
Hükümet, seçim sonrası faiz politikasını değiştirirken, atılan adımlar ekonomistler tarafından yetersiz bulundu. Enflasyonun bedelinin halka ödetildiğine dikkat çekildi.

Artı Gerçek - Merkez Bankası, faizi beklentiler doğrultusunda yüzde 25'den yüzde 30'a çekti. Kimi ekonomistler, atılan adımın kur korumalı mevduatın cazibesini azaltmayacağına işaret ederken, ortaya çıkan bedelin faturasının halka kesildiğine vurgu yaptı.

Ekonomistlerin sosyal medya hesapları üzerinden, Merkez Bankası'nın politikalarına ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

Uğur Gürses: Rahvan para politikası...'Enflasyon önden koşsun, ben yetişirim' diyen merkez bankası... TL'yi başkaları mı cazip kılacak? Aralık sonuna kadar kendi tahmini yüzde14 ilave artış (yıllık yüzde 41), faizini ise yüzde 30'a çekebiliyor.

Tunç Şatıroğlu: Yüzde 19 faizi beğenmediler, 1050 baz puan indirerek yüzde 8,5'e getirdiler. Şimdi indirdiklerinin hepsini geri verdiler. Politika faizi yüzde 30 oldu. 19'u beğenmeyenleri piste alalım. O kadar vergi artış olduğunu hepimiz gördük, yaşadık ve yaşıyoruz. Enflasyon neden öngörülenin üzerine çıkmış acaba?

EĞİLMEZ: BELİRSİZLİK EN BÜYÜK SIKINTI

Mahfi Eğilmez: Belirsizlik bir ekonomi için en büyük sıkıntı, karar alıcılar için en büyük sorundur. Belirsizlik büyüdükçe riskler artar, kurlar, maliyetler ve sonuçta da enflasyon yükselir.

Nesrin Nas: Merkez Bankası, politika faizini piyasa beklentisine uygun 500 puan artırdı. Faiz yüzde 30. Bundan sonraki seviye muhtemelen 2024 enflasyon beklentisi ile uyumlu olacak gibi görünüyor. 2024 beklentisi yüzde 33 idi. Enflasyonun sebebi belli. Bir kişinin seçim kazanmak için ‘nas’ diyerek akla ziyan politikalarda ısrar etmesi. Şimdi sanki enflasyonun sebebi vatandaşmış, şahsım değilmiş gibi, enflasyonun bedeli vatandaşın sırtına yükleniyor. Enflasyon artarken de bedelini halk ödüyor, düşerken de… (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar