Emekliye bayram ikramiyesi 2 bin lira oluyor

Emekliye bayram ikramiyesi 2 bin lira oluyor
Yayınlanma:
A+ A-
AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, emeklinin bin 100 lira olan emekli ikramiyesinin 2 bin liraya çıkartılacağını açıkladı. Elitaş, konuyla ilgili düzenlemenin torba yasada yer alacağını söyledi.

Artı Gerçek - Emeklinin bayram ikramiyesindeki artış, beklentinin çok altında kaldı. Ramazan ve Kurban Bayramı'nda verilen ikramiye, 900 liralık artışla bin 100 liradan 2 bin liraya yükseltildi. EYT'lilerle birlikte 15 milyon emekli, zamlı bayram ikramiyesinden faydalanacak.

Emekliler, ikramiyenin asgari, mevcut en düşük emekli maaşı olan 5 bin 500 lira yükseltilmesini talep ediyordu.
İlk kez 11 Mayıs 2018'de bin lira olarak verilen bayram ikramiyesi, 2021 yılında yüzde 10 artışla bin 100 liraya çıkarılmıştı. Geçen yıl ise ikramiyeye zam yapılmamıştı.

TEKLİF MECLİS'E SUNULDU

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Elitaş, "16 maddelik yasa teklifine 2 madde daha ilave ediyoruz. Basın toplantısından sonra Cumhurbaşkanımızla konuştuk. 1100 TL ikramiyeye 900 TL ilave ile 2 bin TL olacak. Bu düzenlemeyi de yasa teklifine ekliyoruz" dedi. Elitaş, maaşı 7 bin 500 liranın üzerinde olanlara zam yapılmayacağına da vurgulayarak, "Aksi halde çalışanla emekli arasındaki denge bozulur, bu da psikolojik etkilere de yol açar" dedi.

Bayram ikramiyesinde artışa yönelik düzenleme Meclis'e sevk edilecek torba yasa teklifine eklenecek. Teklifin yasalaşmasıyla 2 bin TL'lik ikramiye ilk bayramdan itibaren geçerli olacak. Torba yasa teklifinde en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılması ve kamuda geçici işçilere kadro verilmesi düzenlemeleri de yer alıyor.

Öte yandan en düşük emekli aylığının artırılmasıyla ilgili de konuşan Elitaş, 7 bin 500 liranın altında maaş alan emekli sayısının 8 milyon 796 olduğunu açıkladı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar