Emlak vergisi muafiyetinden kimler yararlanabilir? Emlak vergisi kaç lira?

Emlak vergisi muafiyetinden kimler yararlanabilir? Emlak vergisi kaç lira?
Emlak vergisinin ikinci taksiti ödemeleri için son gün 30 Kasım. Peki emlak vergisi muafiyetinden kimler yararlanabilir? Çalışan emekliler emlak vergisi ödüyor mu? Evini kiraya verenler emlak vergisi öder mi?

Artı Gerçek - 2023 yılı emlak vergisinin ilk taksiti 1 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında ödendi. 1 Kasım'da başlayan emlak vergisinin ikinci taksit ödemesi için yarın son gün. Ödemeler ise veznelerin yanı sıra posta çeki, e-belediyeden kredi kartı ile ve bankalara havale-eft ile yapılabiliyor. Peki emlak vergisi muafiyetinden kimler yararlanabilir? Çalışan emekliler emlak vergisi ödüyor mu? Evini kiraya verenler emlak vergisi öder mi?

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanma hakkı bulunanlar vergi istisnasından yararlanmak için başvuruyu belediyelere yapabilir.

EMLAK VERGİSİ KAÇ LİRA?

Meskenler için emlak vergisi oranı büyükşehir belediyelerindeki meskenler için bina değerinin binde 2’si, diğer belediyelerdeki meskenler için de binde 1’i olarak uygulanıyor.

GECİKME CEZASI NE KADAR?

Emlak vergisinin süresi içinde ödenmemesi halinde aylık yüzde 2.5 gecikme cezası veriliyor. Ayrıca ilk yıl için vergi tutarı kadar vergi ziyaı cezası ile ikinci derece usulsüzlük cezasından tutar olarak yüksek olanı, izleyen yıllar için de vergi ziyaı cezası kesiliyor. Diğer vergilerden farklı olarak emlak vergisinde pişmanlık hükümlerinden yararlanılamıyor.

KİMLER MUAF?

Emlak Vergisi Kanunu’na göre, 'hiçbir geliri olmayanlar ile gelirleri sadece emekli, dul ve yetim aylığından ibaret bulunanların, engellilerin, gazilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin' brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için indirimli emlak vergisi oranı uygulanıyor. Yürürlükteki Cumhurbaşkanı kararı uyarınca, indirimli vergi oranı sıfır. İndirimli vergi uygulaması kamuoyunda emlak vergisi muafiyeti olarak biliniyor. Emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmek için belediyelere başvuru yapılması gerekiyor.

ÇALIŞAN EMEKLİ YARARLANAMIYOR

İşte emlak vergisiyle ilgili ayrıntılar şöyle:

Bu yıl emekli olan (EYT'liler) ve çalışmaya devam etmeyenler, emlak vergisi muafiyetinden 2024 yılından itibaren yararlanabilecek.

Emeklilerin emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmesi için herhangi bir işte çalışmamaları ve faiz, temettü gibi her türlü sermaye iradı gelirlerinin bir önceki yıl uygulanan gelir vergisi tarifesinin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmaması gerekiyor. Söz konusu tutar, bu yıl emlak vergisi muafiyetinden yararlananlar için 70 bin lira olarak uygulanırken, gelecek yıl yararlanacaklar için 150 bin lira olacak. Buna göre, 2023 yılında emekli olan EYT’liler, bu yılki menkul sermaye iradı gelirleri 150 bin lirayı aşmamak şartıyla gelecek yıldan itibaren emlak vergisi muafiyetinden yararlanacaklar.

İŞYERİ OLAN EMEKLİLER YARARLANABİLİR Mİ?

Gelir getirmeyen işyeri, arsa ve araziye sahip olmak emlak vergisi muafiyetinden yararlanmaya engel teşkil etmez.

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak için konutta bizzat oturma şartı aranmıyor. Buna göre, brüt 200 metrekareyi aşmayan konutun kiraya verilmeden boş tutulması, kiraya verilmiş olsa bile kendisinin de kirada oturması veya bedel ödemeksizin aile üyeleri tarafından daimi olarak kullanılması emlak vergisi muafiyetinden yararlanmaya engel teşkil etmiyor.

Muafiyetten, 200 metrekareyi aşmayan konutta hissesi bulunan emekliler de hisseleri oranında yararlanabiliyorlar.

Sosyal güvenlik kurumlarından dul, yetim, ölüm ve maluliyet aylığı alanlar, geçen yıl elde ettikleri menkul sermaye iradı gelirleri 70 bin lirayı aşmamak kaydıyla bu yıl emlak vergisi muafiyetinden yararlanabiliyor. EYT düzenlemesi kapsamında dul ve yetim aylığı bağlananlar da bu haktan yararlanabilecekler. Yetim aylığının yanı sıra boşandığı eşinden nafaka alınması, muafiyetten yararlanmaya engel teşkil etmez.

Yazlık evi olan emekliler mesken olarak kullandıkları ev için muafiyetten yararlanamaz. Kural, Türkiye genelinde tek meskenin olmasıdır. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar