Erdoğan konuştu, dolar/TL 3.90'ı aştı

Erdoğan konuştu, dolar/TL 3.90'ı aştı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası ve faizle ilgili konuşmasının hemen ardından dolar/TL kuru 3.90'ı test etti.

EKONOMİ - Dün gelişmekte olan piyasa para birimlerindeki olumlu seyirle 3.85'e gerileyen dolar/TL, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının hemen ardından 3.90'ı aştı. Euro/TL 4.58'i geçerken borsa ise düşüşte.

Erdoğan, konuşmasında dövizdeki şişkinliğin kısa sürede ortadan kalkacağını, kurun tekrar kendi seyrine döneceğine inandığını söyledi. Erdoğan enflasyonu doğuran ana sebebin faiz olduğunu belirterek, "Faiz konusunda beni anlamayanlar er veya geç anlayacaklardır. Enflasyonu doğuran ana sebep faizdir bunu öğreneceksiniz... Bu kadar yüksek faizle kredi vermeye kalkarsan yatırımlar yürümez, durur, hala bunu anlatamıyoruz. Merkez Bankası'nın söylediklerinin hiç biri tutmuyor, tutmaz. Yanlış yoldasınız. Bağımsızlıkları var müdahale etmeyin. Müdahale etmediğimiz için bu noktaya geliyor. Tablo ortada" ifadelerini kullandı. 

PİYASALAR ABD'DEKİ GELİŞMELERİ İZLİYOR

Dolar, ABD'deki 2016 başkanlık seçimlerine Rus müdahalesini soruşturan yetkililerin Başkan Donald Trump'ın seçim kampanyasını içerdiği belgelerden dolayı mahkemeye çağırdığı yönündeki Wall Street Journal haberinin ardından geriledi. Wall Street Journal'da yer alan habere göre, ABD Adalet Bakanlığı Özel Danışmanı Robert Mueller'in ekibi, 12'den fazla yetkilinin belirlenmiş Rus anahtar kelimelerini kullandığını gösteren belgelerden dolayı Trump'ın kampanya ekibine mahkeme çağrısı gönderdi.

ABD Temsilciler Meclisi, Trump'ın istediği vergi oranlarının düşürülmesine yönelik kendi hazırladıkları geniş bir tasarıyı onayladı ve böylece küçük olsa da ilk engeli aşmış oldu. Bu adım, riskli varlıklarda yeni alımlar için katalizör etkisi oluşturdu. Vergi kesintisi tasarısı şimdi ABD Senatosu'nda görüşülecek. Senato'nun vergi tasarısına bazı Cumhuriyetçiler karşı koymuştu. 23 Kasım'daki Şükran Günü tatili bitene kadar Senato'dan kesin bir adım beklenmiyor.

TL BASKI ALTINDA

Merkez Bankası, reel sektörün kur riskinin yönetilmesi amacıyla önümüzdeki günlerde döviz kuru riski koruması sağlayacak TL uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine başlamayı planlarken, analistler şirketlerin ani döviz talebini engelleyecek olması nedeniyle bu adımı olumlu buluyor; ancak yabancı talebini engellemeyeceği için etkisinin sınırlı kalabileceği de belirtiliyor.

Bankacılar, TL varlıklarda dış gelişmelerin yanı sıra iç risklerin baskısının da sürdüğüne işaret ediyor. Dolardaki küresel değerlenme, enflasyonda devam eden yükseliş, Hazine'nin artan borç çevirme oranlarının TL varlıklarda yarattığı baskı, ABD ve Avrupa ülkeleriyle gerilen ilişkiler, devam eden jeopolitik endişeler ve son dönemdeki olumsuz haber akışı TL varlıklarda değer kayıplarına neden oluyordu.

ABD ve Türkiye arasındaki gerilimin unsurlarından biri de İran'a yönelik ABD yaptırımlarını ihlal etmekle suçlanan altın tüccarı Reza Zarrab davasına ilişkin gelişmeler. Zarrab'ın 27 Kasım'da duruşması başlayacak.

Öne Çıkanlar