Et fiyatlarına bugünden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 25 zam

Et fiyatlarına bugünden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 25 zam
Et ve Süt Kurumu (ESK), et fiyatlarına bugünden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 25 oranında zam yaptı. Martta bir önceki aya göre zam şampiyonu yüzde kuzu eti yüzde 18,58'lik artışla ikinci, dana eti yüzde 14,65'lik artışla üçüncü olmuştu.

Artı Gerçek - Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Et ve Süt Kurumu (ESK), et satış fiyatlarına yüzde 25 oranında zam yaptı. ESK'den edinilen bilgiye göre, zamlı fiyatlar bu sabahtan itibaren geçerli oldu.

ESK'de kıyma kilogram fiyatı 229 liradan, kuşbaşı kilogram fiyatı 259 liradan satılıyordu.

Sözcü'nün aktardığına göre Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, martta bir önceki aya göre zam şampiyonu yüzde 21,30'luk artışla orta öğretim olurken, kuzu eti yüzde 18,58'lik artışla ikinci, dana eti yüzde 14,65'lik artışla üçüncü, kümes hayvanları eti yüzde 12,19'luk artışla dördüncü olmuştu.

TÜRKİYE SAĞLIKLI BESLENEMDE SON SIRALARDA

Eurostat’ın TÜİK'ten aldığı verilere göre Türkiye, sağlıklı beslenme konusunda Avrupa’da son sırada yer alıyor.

Yine Eurostat’ın verilerine göre 27 üyeli AB ülkelerinde iki günde bir et, tavuk veya balık tüketemeyenlerin oranı 2022’de yüzde 8,3 oldu. Avrupa ülkeleri arasında en yüksek oranlar yüzde 22,1 ile Romanya ve yüzde 21,6 ile Bulgaristan’da görüldü.

Türkiye’de iki günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını karşılayamanların oranı olan yüzde 41,5 ile ikinci sıradaki Romanya’yı ise neredeyse ikiye katladı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar