EYT kıdem tazminatı için kredi başvuruları başladı

EYT kıdem tazminatı için kredi başvuruları başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Emekli olacak çalışanlarına kıdem tazminatı ödeyecek olan şirketlerin, 'EYT Destek Paketi'ne başvuruları bugün başladı. Kıdem tazminatı, krediden yararlanan şirketlerden emekli olanların hesabına yatırılacak.

Artı Gerçek - Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) yönelik düzenleme kapsamında emekli olacak çalışanlarının kıdem tazminatını ödeyecek KOBİ ve KOBİ dışı firmaların finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından devreye alınan Hazine destekli EYT Destek Paketi'ne başvurular bugün başladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, uygulama kapsamında şirketler, kamu ve özel bankalara başvuruda bulunabilecek. Sağlanacak kredinin toplam hacmi 50 milyar lira olarak belirlendi.

36 AY VADE

Paket kapsamında KOBİ'ler için 13,3 milyon lira, KOBİ dışı firmalar içinse 28,5 milyon liraya kadar kredi sağlanacak. Kefalet oranı KOBİ'ler için yüzde 75, KOBİ dışı firmalar için yüzde 70 olarak belirlenirken, azami 6 ay ödemesiz dönem dahil 36 ay vadeyle kullandırım yapılacak.

'EYT Destek Paketi' kapsamında kullandırılacak kredinin faiz/kâr payı oranı 24 aya kadar vadeli kredilerde TLREF artı 200 baz puan olarak uygulanacak.

Paket kapsamında 24 ay üzeri vadeli kredilerde faiz/kar payı oranı TLREF artı 300 baz puan olacak. Söz konusu faiz oranları 1-10 çalışanın kıdem tazminatı ödemesinde kullandırılacak krediler için geçerli olacak.

Bu çalışan sayısını aşan kullandırımlar için ise faiz/kar payı oranı banka tarafından belirlenecek. Söz konusu ödemeler kredi veren tarafından doğrudan 7438 sayılı Kanun kapsamında emekli olacak çalışanların hesabına yatırılacak. (AA)

Öne Çıkanlar