EYT'linin maaş zammı yüzde 18'de kaldı

EYT'linin maaş zammı yüzde 18'de kaldı
Yayınlanma:
A+ A-
EYT kapsamında emekli olacakların emekli maaş zammı, mevcut emeklilerinki gibi yüzde 30 değil, yaklaşık yüzde 18 olarak hesaplandı. EYT'lilerin ilk maaşının ise nisan ayına kalabileceği belirtiliyor.

Sinan SAYGILI


Artı Gerçek - Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin Meclis'e sunulacağı tarih ve ilk maaşın ne zaman alınacağı henüz netleşmezken, maaş zam oranı belli oldu. Mevcut emeklilere olduğu gibi yüzde 30 zam bekleyen EYT'liler hayal kırıklığına uğradı.

Emekli maaşları, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) emekli maaşı hesaplama robotu üzerinden görülebiliyor. Emekliliğe hak kazansın ya da kazanmasın, buradan kazanılmış mevcut emekli maaş bilginizi görebiliyorsunuz. Emekli maaşına ocak ayında yüzde 30 zam yapılmasının ardından geçici olarak kapatılan hesaplama robotu yeniden açıldı. Buradan zam öncesi bilgilerine bakan EYT'liler, kendi maaşlarına yaklaşık yüzde 18 zam yapıldığını gördü.

EYT'lilerin maaş zammının düşük kalmasında, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon hesabı önemli rol oynadı. İktidarın da, EYT'lilerin yüzde 30 maaş zammından yararlanması için bir düzenleme yapmadığı görüldü.

PEKİ NEDEN BÖYLE OLDU?

Peki EYT'lilerin maaş zammı neden yüzde 30 değil de ortalama yüzde 18 civarında kaldı? Burada 2021'in aralık ayında gerçekleşen enflasyon artışıyla, 2022'nin aralık ayı için açıklanan enflasyon oranı arasındaki fark belirleyici oldu. 2021 Aralık'ta enflasyon artışı aylık bazda yüzde 13,58 artarken, TÜİK'in hesabına göre geçen aralıktaki aylık artış yüzde 1,18'de kaldı. Arada yaklaşık yüzde 12,50'lik fark oluştu. Bu nedenle de EYT'linin maaş zammı mevcut emeklilere göre yarıya yarıya daha az oldu.

MAAŞ ZAMMI HESABI NASIL YAPILDI?

Bu durumu daha somutlaştırmak istersek, şöyle bir örnek üzerinden gidelim. Diyelim ki, henüz yüzde 30'luk emekli maaş zammı açıklanmadan önce SGK üzerinden baktığınız hak edilmiş emekli maaşınız 6 bin lira olsun. Yüzde 30'luk emekli zammıyla birlikte 7 bin 800 lira emekli maaşı alacağı hesabı yapan EYT'li, alacağı maaşının bu rakam değil de 6 bin 864 lira olduğunu gördü. Çünkü hesap şöyle yapıldı; Zam öncesi maaşı 6 bin lira görünen EYT'linin maaşı önce TÜİK'in enflasyon farkı nedeniyle yaklaşık yüzde 12 aşağı çekildi. Yani ocak ayından önce 6 bin lira görünen maaş 5 bin 280 liraya düşürüldü. Yüzde 30'luk zam da bu rakamın üzerinden yapılınca ortaya böyle bir tablo çıktı.
Tabii emekli maaş zammını hesaplamada tek faktör enflasyon farkı değil, karmaşık bir sistemde çeşitli unsurlar dikkate alınıyor. Ancak temel belirleyici enflasyon oluyor.

İLK MAAŞ NİSAN AYINA KALABİLİR

Öte yandan EYT'lilerin ilk maaşını mart ayında alması da zor gözüküyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile AKP üst yönetimi, EYT düzenlemesinin ocak sonu ya da şubatta Meclis gündemine getirileceğini söylüyor. EYT düzenlemesinin şubatta yasalaşması halinde hemen başvurular yapılsa dahi ilk maaş bir sonraki ilk günü yanı mart başından itibaren işlemeye başlayacak. Bu durumda da 1 Mart'tan itibaren işleyecek ilk maaş nisan ayında hesaplara yatacak.

Öne Çıkanlar