Financial Times: Biden'ın seçileceği beklentisi Türk Lirası ve Rus Rublesi'ni vuruyor

Financial Times: Biden'ın seçileceği beklentisi Türk Lirası ve Rus Rublesi'ni vuruyor
FT, Biden'ın seçileceği beklentisiyle Çin, Meksika ve Güney Kore başta olmak üzere gelişen ülke para birimlerinin ciddi değer kazandığını, TL ve rublenin bu rallinin dışında kaldığını yazdı.

ABD Başkanlık seçimlerine çok az bir zaman kala, anket sonuçları Türkiye gibi gelişen ülkelerin para birimlerini de farklı şekillerde etkiliyor.

İngiliz Financial Times gazetesi, Demokratlar'ın adayı Joe Biden’ın seçileceği beklentisinin Türk Lirası ve Rus Rublesi'ni olumsuz etkilediğine, diğer gelişen ülke para birimleri ile lira ve rublenin farklı yönlerde hareket ettiğine dikkat çekti.

Financial Times, Biden’ın Cumhuriyetçiler'in adayı mevcut ABD Başkanı Donald Trump’a kıyasla Çin’e karşı daha yumuşak, Türkiye ve Rusya’ya karşı ise daha sert bir politika izlemesinin beklendiğini, para birimlerindeki farklı performanslarda ülkelerin iç nedenlerinin yanı sıra bu durumun da etkili olduğunu yazdı.

Biden’ın başkan seçilmesi ve Senato’da da Demokratlar'ın çoğunluğu ele geçirmesi beklentisinin ABD’de ikinci büyük mali teşvik paketi beklentisini artırdığını ve bunun da gelişen ülke piyasalarındaki riskli varlıklara talebi artırdığını belirten Financial Times, gelişen ülke para birimlerinin toplam performansını gösteren MSCI gelişen ülke para birimleri endeksinin eylül başından bu yana yüzde 2,4 artış kaydettiğini aktardı.

Geçen hafta Reuters'ta Jonathan Spicer imzalı analizde de benzer bir değerlendirme yer almıştı. Reuters'ın haberinde, "Yatırımcılar ve yorumcular Biden'ın yönetimindeki bir Beyaz Saray'ın, Ankara'nın Rusya'dan aldığı ve Washington'un NATO savunmasını tehlikeye attığını söylediği S-400 füzeleri nedeniyle uzun zamandır sözü edilen yaptırımları yürürlüğe koyması halinde, özellikle son aylarda büyük değer kaybeden Türk Lirası'nın daha da zarar görebileceğini düşünüyorlar" ifadeleri dikkat çekmişti.

ÇİN, MEKSİKA VE GÜNEY KORE PARA BİRİMLERİ AÇISINDAN OLUMLU ETKİ

Financial Times gazetesinde yer alan haberde ise, ABD’li dev yatırım bankası JP Morgan Chase’in Kur Stratejisti Meera Chandan, ek gümrük vergileri konusunda Biden’ın daha yumuşak bir politika benimseyebileceği beklentisi olduğunu, bu nedenle Biden’ın seçilmesinin gelişen ülke para birimleri için daha tercih edilir bir sonuç olarak görüldüğünü dile getirdi.

Biden’ın seçilmesi durumunda ticari gerilimlerin azalabileceği beklentisiyle eylül ayı başından bu yana Çin Yuanı dolar karşısında yüzde 2’den fazla değer kazandı. Yine aynı beklentiyle aynı dönemde Meksika Pesosu ve Güney Kore Wonu, dolar karşısında yüzde 4’ü aşan oranda değerlendi.

Bu dönemde dolar karşısında TL yüzde 7’yi aşan oranda değer kaybetti. Rus Rublesi'ndeki kayıp yüzde 4’e yaklaştı.

Oxford Economics Stratejisti Nafez Zouk, Biden’ın Rusya ve Türkiye’ye karşı Trump’a kıyasla daha sert bir tavır alacağı beklentisinin TL ve rubleyi olumsuz etkilediğini söyledi.

Haberde, Türkiye’nin dış finansmana bağımlılığını hatırlatılarak Biden’ın Türkiye’ye Rus S-400 füzeleri alımı nedeniyle yaptırım uygulayacağı sinyalini vermesinin ciddi bir tehdit olduğu, jeopolitik konuların TL için temel kaygı verici başlık olarak öne çıktığı vurgulandı.

Jeopolitik kaygıların yanı sıra, Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentilerin aksine politika faizi artışına devam etmemesi ve örtülü faiz artışıyla karmaşık arka kapı politikalarına devam mesajı vermesi de TL’nin bu hafta yeni rekor düşük seviyeye gerilemesinde etkili oldu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar