Goldman: Faiz yüzde 70'i bulur, faiz yüzde 40'ı geçer

Goldman: Faiz yüzde 70'i bulur, faiz yüzde 40'ı geçer
Yayınlanma:
A+ A-
Goldman Sachs, Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlerini güncelledi. Banka, yıl sonunda yüzde 70 enflasyon bekliyor. Yüzde 40 faiz tahmininde ise yukarı yönlü riskler olduğuna işaret etti.

Artı Gerçek - Çok uluslu ABD yatırım bankası Goldman Sachs, Merkez Bankası'nın dünkü 500 baz puanlık faiz artışının ardından yeni bir rapor hazırladı. Banka yaptığı değerlendirmede, "Yüzde 40 nihai faiz tahminimize yönelik yukarı yönlü riskler var. Enflasyonu yıl sonunda yüzde 70 bekliyoruz” ifadesine yer verdi.

Bankanın ekonomistleri Clemens Grafe ve Başak Edizgil tarafından kaleme alınan raporda, Merkez Bankası'nın bir haftalık repo faizinin 'enflasyonu hedeflemede daha önemli bir enstrüman haline geldiği' belirtildi. Bloomberght'nin aktardığına göre, Goldman, Merkez Bankası'ndan yılın geri kalanında somut faiz artışları yapmaya devam etmesini bekliyor.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu dün, bir haftalık repo faizini 500 baz puanlık artışla yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltmişti. Son artışla birlikte Hafize Gaye Erkan yönetimindeki Merkez Bankası son dört ayda toplam 2 bin 150 baz puan faiz artırmış oldu.

Öne Çıkanlar