GSS prim borçları için son tarih 31 Ağustos

GSS prim borçları için son tarih 31 Ağustos
Yayınlanma:
A+ A-
Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları için ödemeler 31 Ağustos'a kadar yapılacak. Anaparanın ödenmesi halinde, gecikme faizi ve cezası alınmayacak.

Artı Gerçek - Vergi ve prim borçlarına getirilen yapılandırma kanunu kapsamında GSS prim borçları da yapılandırılacak. Primlerini ödeme olanağı olmayanların ise, borçlarının silinmesi için gelir testine girmesi gerekiyor.

Gelir testi, 31 Temmuz 2023 tarihine kadar yapılacak. Testte hane içinde kişi başına gelirin 3 bin 336 liranın altında çıkması halinde prim borçları silinecek. Bu borçlardan doğan gecikme cezası ve zammı da alınmayacak.

AYLIK 300 LİRA ÖDENMESİ GEREKİYOR

Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerinse, prim borçlarını 31 Ağustos 2023 tarihine kadar ödemesi gerekiyor. Anapara, Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankalara ödendiği takdirde gecikme faiz ve cezaları da silinecek.

Hane içinde kişi başına geliri 3 bin 336 lirayı aşanların asgari ücretin yüzde 3'ü kadar prim ödemeleri gerekiyor. 2023 yılında ödenmesi gereken aylık prim tutarı ise 300 lira 24 kuruş. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar