İcra dosyası sayısı 24 milyonu buldu: Takipteki borç miktarı 30 milyar lira

İcra dosyası sayısı 24 milyonu buldu: Takipteki borç miktarı 30 milyar lira
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, postacıların artık mektup değil, icra tebliği getirdiğini belirterek, icra dosyası sayısının 24 milyonu, icra takibindeki borç miktarının ise 30 milyar lirayı aştığını söyledi.

Artı Gerçek-Ekonomik kriz nedeniyle yurttaşlar borçlarını ödeyemez hale geldi. İcra dosyası sayısı 24 milyonu buldu, yediemin depolarında boş yer kalmadı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer alım gücü daralan vatandaşın, malı mülkü sattığını, borçlarını ödeyemeyenlerin de icralık olduğunu belirtti. Gürer, icra takibindeki borç miktarının 30 milyar lirayı aştığını ifade etti.

‘BANKA BORCU HIZLA ARTIYOR’

Gürer, artık postacıların ve görevlilerin mektup değil, icra tebliği getirdiğini söyledi. Kapıları icra memurları ve tebliğ için gelen görevlilerin çaldığını ifade eden Gürer, “Kapılar açılmayınca, icra tebliğleri muhtarlıklara gönderiliyor” diye konuştu.

Bankaların zamanında tahsil edemediği için takibe aldıkları kredilerin 161 milyar lira düzeyinde seyrettiğine işaret eden Gürer, şöyle devam etti:

“Ekonomi sinyalleri alınan yavaşlama eğilimine rağmen vatandaşların bankalara olan borcu hızlı yükselişini sürdürüyor” dedi.

6 MİLYON YENİ DOSYA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın söyleminin aksine 2 bin TL altındaki tüm borçların silinmeyeceğinin de ortaya çıktığını söyleyen Gürer, “Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere güre bu yıl 1 Ocak – 21 Ekim günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 6 milyon 921 bin yeni dosya geldi. Yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.9 arttı” diye konuştu.

gurer.jpg

YEDİEMİN DEPOLARINDA YER KALMADI

Niğde'de bir yediemin deposunun önünde açıklama yapan Gürer, “Doğal olarak borcunu ödeyemeyen vatandaşın aracı, motosikleti elinden alınıyor. Ekonomik kriz her yere yansıyor. Türkiye'nin her yerinde artık yediemin depoları doldu taştı, yediemin depolarında yer kalmadı” şeklinde konuştu.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar