İSO Başkanı: Kredi prosedürleri yıldırma noktasına getirdi

İSO Başkanı: Kredi prosedürleri yıldırma noktasına getirdi
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan'dan bankalara kredi eleştirisi geldi: "Reel sektörü adeta yıldırma noktasına getiren kredi prosedürleri bitmek bilmiyor ve kredinin aktif hale gelmesi de bir türlü gerçekleşemiyor."

Artı Gerçek - Sanayiciler, krediye erişimin gün geçtikçe zorlaştığını söylüyor. Bankalara yönelik kredi politikası eleştirilerini son olarak İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan dillendirdi.

İSO'nun ocak ayı toplantısında konuşan Bahçıvan, sanayi sektörünün finansmana erişimde yeterli desteği bulamadığını ifade etti. Ekonomi yönetiminin son dönemde getirdiği uygulamaların öngörülemezliğe yol açtığını ve bu durumun yorucu bir hal aldığını belirten Bahçıvan, şunları söyledi:

"Reel sektörü adeta yıldırma noktasına getiren kredi prosedürleri bitmek bilmiyor ve kredinin aktif hale gelmesi de bir türlü gerçekleşemiyor. bankacılık sektörünün kredi mevduat oranı 2018 ortalarında yüzde 120'lere çıkmışken 2009'den itibaren pandemi dönemi hariç tutulduğunda düşüş trendi gösterip yüzde 85'lere gerilemiştir. Özel sektör kredilerinin GSYH'ye oranına bakınca 2018'de yüzde 79'a kadar yükselen bu oranın 2022 ortasında yüzde 67'lere gerilediğini görüyoruz."

KREDİ KOMİSYONU RAHATSIZLIĞI

Komisyonların reel kesimde ciddi rahatsızlık yarattığını da söyleyen Bahçıvan "Tabela faizlerinin komisyon adı altındaki uygulamalarla artırılması reel kesimde ciddi rahatsızlık yaratmaktadır. Bunun yanı sıra liralaşma ve kredilerin amacına uygun kullanılması kapsamında gerçekten döviz ihtiyacı olan ve kredibilitesi yüksek firmaların mağdur edilmemesi, kurunun yanında yaşın yanmaması gerektiğinin altını çizmek istiyorum" dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar