İsrailliler Türkiye'ye gelmekten vazgeçti

İsrailliler Türkiye'ye gelmekten vazgeçti
Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne ilk defa katılacak olan İsrailliler, İsrail Gizli Servisi’nin uyarısı üzerine gelmekten...

Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne ilk defa katılacak olan İsrailliler, İsrail Gizli Servisi’nin uyarısı üzerine gelmekten vazgeçti.

EKONOMİ – Marmara Grubu Vakfı (MGV) tarafından bu yıl 20’cisi düzenlenecek Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde dünyayı saran otoriterleşme dalgası ve Avrupa Birliği’nin geleceği mercek altına alınacak. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) desteği ile 4-6 Nisan 2017 tarihleri arasında düzenlenecek zirveye,  44 ülkeden dört cumhurbaşkanının da aralarında bulunduğu 100’ün üzerinde siyasetçi ve düşünce önderi katılacak.

MGV Vakfı Başkanı Akkan Suver, zirvede artan otoriterleşme eğilimlerinin ve milliyetçi popülist siyaset anlayışının yükselişi ekseninde dünyanın ve Avrupa’nın geleceğinin mercek altına alınacağını vurguladı. Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Mladen Ivanic ile KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılacağı zirvede ünlü düşünür Edward De Bono’nun da onur konuğu olacağını bildiren Suver, şöyle devam etti:

"Dünya büyük bir siyasal deprem yaşıyor. Samuel Huntington’un 3. dalga diye adlandırdığı demokratikleşme süreci sona ermiş görünüyor. Yerine ters otoriterleşme dalgası dünyayı sarıyor. Popülist, yabancı düşmanı, ulusalcılık temelinde seçmen desteği bulan hareket ve partiler oy patlaması yaşıyor. Donald Trump’ın başarısından sonra Avrupa’da da benzer siyasi anlayışın giderek daha çok taraftar topladığını üzülerek takip ediyoruz. Hollanda’da Geert Wilders 15 Mart’taki seçimde istediği zaferi elde edemese de önümüzde günlerde Fransa, Almanya ve Avusturya seçimlerinde ırkçı partilerin gösterecekleri performans, demokratik Avrupa’nın geleceği için hepimizi endişelendiriyor. Giderek güçlenen milliyetçilik akımları gerçeğinden hareketle Avrupa’nın ve dünyanın 3. büyük savaşa gidip gitmeyeceğini sorgulamak zorundayız."

Akkan Suver, zirveye ilk defa İsrail'den üç kişilik bir heyetin katılacağını açıkladığını söyleyerek, "İsrailliler ilk defa zirveye katılacaktı. Biletleri alınmıştı. Ancak son anda iptal ettiler. İsrail Gizli Servisi, "Türkiye'ye gitmeyin, güvenli değil" diye uyarmış. Bunun üzerine gelmekten vazgeçtiler" dedi. Suver, "İstanbul ne kadar güvenliyse Londra'da o kadar güvenli. Terörün ne zaman nerede olacağını kimse tahmin edemez" dedi.

Öne Çıkanlar