İTO Başkanı, asgari ücrete zammın düşük tutulmasını istedi

İTO Başkanı, asgari ücrete zammın düşük tutulmasını istedi
Yayınlanma:
A+ A-
Net asgari ücretin temmuzda yüzde 35'lik artışla 11 bin 500 küsür lira olacağı öne sürülürken, İTO Başkanı Avdagiç zammın enflasyon farkıyla sınırlı tutulması çağrısında bulundu. Bu çağrı karşılık bulursa asgari ücret 10 bin lira düzeyinde kalacak.

Artı Gerçek - İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) AKP'ye yakınlığıyla bilinen başkanı Şekib Avdagiç, asgari ücret zammının kamuoyunda konuşulan rakamlardan daha düşük tutulması için harekete geçti. Avdagiç, bir önceki bakanlar Vedat Bilgin ile Nureddin Nebati'nin asgari ücretin temmuzda 500 dolar seviyesine çıkartılacağı açıklamasını da eleştirdi.

Bloomberg HT yayınında açıklamalarda bulunan Avdagiç, şunları söyledi: "Türkiye’de asgari ücret Türk Lirası bazında güncellenmelidir. Türkiye’deki istatistikler, rakamlar dikkate alınarak bu yeni rakam oluşturulmalıdır. Yabancı para birimine bağlı olarak bir asgari ücret güncellenmesinin son derece sakıncalı olduğunu ve kesinlikle doğru olmadığını düşünüyorum. Asgari ücrette yedinci ayın başında yapılacak olan güncellemenin ilk 6 aylık enflasyon esas alınarak yapılmasının makul olacağını öngörüyoruz. Buna bağlı olarak mutlaka vergi dilimlerinin de gözden geçirilmesi ve çalışanlar üzerinde ilave vergi yükü oluşmaması gerekiyor. Tüm vergi dilimlerinin asgari ücret artışına paralel bir şekilde güncellenmesi çok önemli."

İTO Başkanı Avdagiç'in çağrısı karşılık bulursa, asgari ücrete yaklaşık yüzde 20 zam yapılmış olacak. Asgari ücret halen net 8 bin 506, brüt 10 bin 8 lira.

Öne Çıkanlar