İTO Başkanı Avdagiç: Önümüzdeki yıl çözüm bekleyen iki temel sorun var

İTO Başkanı Avdagiç: Önümüzdeki yıl çözüm bekleyen iki temel sorun var
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Avdagiç, 2023'te çözüm bekleyen iki temel konu olduğu belirterek, şu açıklamayı yaptı: "Birinci öncelik yüksek enflasyonun hızla kontrol altına alınması. Finansman sorunu da yüksek enflasyonla varlığını sürdürüyor."

Artı Gerçek - İstanbul Ticaret Odası (İTO), 15 Kasım'daki seçim sonrası yeni yönetimiyle ilk toplantısını yaptı. İTO'dan yapılan açıklamada, toplantıda yaptığı konuşmaya yer verilen oda başkanı Şekib Avdagiç döviz kurlarının seyri ve güçlü baz etkisiyle enflasyonun düşüşe geçeceğini belirterek, bu durumun fırsata çevrilmesi gerektiğini anlattı. Avdagiç, bununla birlikte tarımsal girdi ve üretici fiyatlarındaki artışların hâlâ yüksek olduğuna işaret ederek, "Gıda enflasyonunda ortalamanın üzerinde seyreden fiyatların dikkatle izlenmesi gerekiyor. Dünyanın önde gelen tarım üreticilerinden biri olan ve büyük bir tarım potansiyeline sahip ülkemizin bu alandaki avantajlarını ortaya çıkarmalıyız. Tarım ve hayvancılık, üstün olduğumuz alanlara dönüştürülmeli" değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Avdagiç, Türkiye’de 2023 yılında çözüm bekleyen iki temel konu bulunduğunu söyledi. Avdagiç, birinci önceliğin yüksek enflasyonun hızla kontrol altına alınması olduğunu ifade etti ve "Asıl hedef, kalıcı olarak tek haneye indirilmesi. Bunun için de birbiri ile uyumlu para ve maliye politikalarının etkin olarak uygulanması gerekiyor. Üretim açığını kapatacak kısa, orta ve uzun vadeli plan ve programların da uygulamaya konulması lazım" dedi.

'KREDİ ERİŞEBİLİR OLMALI'

İTO Başkanı Avdagiç, ikinci konunun ise 'kaynak meselesi' olduğunu ifade ederek, şu açıklamayı yaptı; "Üretim, istihdam ve ihracatın olmazsa olmazı finansmandır. Finansman sorunu ise yüksek enflasyonla birlikte varlığını ve önemini devam ettiriyor. Her fırsatta dikkat çekmeye çalıştığımız gibi, kredi faizleri düştü ama krediye erişim konusunda ilave tedbirler konusunda beklentimiz var. Kredi musluklarının, işletmelerin erişebileceği şekilde açılması ve uygulanması, büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda ayrıca KGF kaynaklarının artırılması ve kefalet hacminin genişletilmesi de öncelikli beklentilerimiz arasındadır." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar