Kimlerle ne görüştü?: Rusya Merkez Bankası Başkanı Nabiullina Türkiye'ye gelmiş

Kimlerle ne görüştü?: Rusya Merkez Bankası Başkanı Nabiullina Türkiye'ye gelmiş
Yayınlanma:
A+ A-
Nabiullina'nın da aralarında olduğu bir heyet önce Ankara'ya sonra İstanbul'a geldi. Nabiullina, Türk bankalarıyla ödeme sistemleri konusunda görüştü, ancak sonuç beklediği gibi olmadı.

+GERÇEK - Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina'nın Türkiye'yi gizlice ziyaret ettiği iddia edildi. Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker, bugünkü yazısında, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’nın "gizlice Türkiye’ye gelip bir dizi görüşme gerçekleştirdiğini" öne sürdü.

Ülker'e göre Nabiullina, bu görüşmelerden istediği sonucu alamadı. Çünkü, özel bankaların ardından üç kamu bankası daha Rus ödeme sistemi Mir'den çıkış yaptı. 

Ülker, yazısında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yaptırım sürecinde Visa, Mastercard gibi batılı ödeme sistemlerinin Rusya’dan çekilmesi, Rus finans sisteminin de karşılaştığı en önemli sorunlardan biri haline geldi. Tatar kökenli Elvira Nabiullina’nın yönettiği Rusya Merkez Bankası başta olmak üzere Kremlin finans yönetimi yerel ödeme kanalı Mir’in yaptırıma katılmayan ülkelerde genişlemesine çalıştı. Vietnam, Güney Kore, Ermenistan, Özbekistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan’ın kullandığı Mir ödeme sistemine Türkiye’de dahil oldu. Denizbank, İş Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası, Mir sistemine girdi.

Geçtiğimiz haftalarda ABD Hazine Bakanlığı’nın hem Ankara’yı hem de iş dünyasına gönderdiği mektupla yaptığı uyarı bir dönüm noktası haline geldi. Önce Denizbank ve İş Bankası, Mir sisteminden çıktığını açıkladı. ABD'li yetkililerden gelen uyarılar doğrultusunda ikincil yaptırımlara maruz kalmamak için Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan bankalarından da benzer haberler geldi.

TROY İLE İŞBİRLİĞİ DE GÜNDEME GELDİ

Dün de Bloomberg HT, devlet bankalarının da Mir sistemini askıya alacağını duyurdu. Haberde bir başka ayrıntı ise Mir’in yerini alacak alternatif bir arayıştı. Rusya’nın önde gelen ekonomi gazetesi Kommersant, Rusya vatandaşlarının Türkiye'de ödeme yapmaya devam edebilmesi için Mir ve Troy sistemlerinin ortak bir çalışma yürüteceğini iddia etmişti.

Zira Troy kartlar Amerikalı AMEX ve Discover sistemleriyle aktif işbirliği içinde. Troy'un Mir ile işbirliği yapması durumunda Amerikalı şirketlerin mevcut ortaklığa son verebileceği tahmin edileceğini de vurgulayan Kommersant, Troy'un Mir ile işbirliği yapması durumunda Amerikalı şirketlerin mevcut ortaklığa son verebileceğini de hatırlattı. İşte süreçte Türkiye, Moskova’dan önemli bir ismi ağırladı.

Sessiz sedasız tabir-i caiz ise gizlice yapılan bu ziyaretin aktörleri ise Rus finans sisteminin tepe isimleriydi.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’nın da aralarında bulunduğu bir Rus heyeti önce Ankara’ya ardından da İstanbul’a geldi. Edindiğim bilgilere göre Nabiullina, Türk bankalarının yöneticileriyle görüştü. Ödeme sistemleri konusunda çalışmalar yürütmeye çalıştı. Ancak sonuç beklediği gibi olmadı. Hatta ziyareti sürecinde tarihi yarımadaya da giden Nabiullina, Rusya’da oldukça popüler olan ünlü bir restoranda da İstanbul’da yaşayan Rus vatandaşlarıyla da görüştü."

Öne Çıkanlar