Kocaeli'de metal işçileri yasağa rağmen greve çıktı

Yayınlanma:
A+ A-
Metal işçileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından getirilen yasak kararına rağmen fabrikaya grev pankartını astı. Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, tarihi bir mücadele başlattıklarını söyledi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla 'Milli güvenliği bozucu nitelikte' görüldüğü gerekçesiyle grevin yasaklandığı Bekaert Kocaeli fabrikasında çalışan 400 işçi greve çıktı. Yasağa rağmen bugün işçiler, alkış ve sloganlar eşliğinde fabrikadan çıkarak grev pankartını giriş kapısına astı.

Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu fabrika önünde yaptığı açıklamada, tarihi bir mücadele başlattıklarını anlattı. Bugün verilen mücadelenin öneminin çok daha farklı olduğunu belirten Serdaroğlu, grev yasağı kararının gece 3'te kendilerine tebliğ edildiğini söyledi. Aylardır işverene karşı bir hak mücadelesi verdiklerini ifade eden Serdaroğlu "Bugün prosedürümüzün son aşaması olarak grev başlangıç süresine girmişken karşımızda başka birileri daha belirdi. Dediler ki; 'Hayır greve çıkamazsınız' dediler. Yemediler içmediler, gece yatmadılar uyumadılar 3'te bize tebligat getirdiler. Dediler ki 'Milli güvenlik gereği sizin greviniz' yasaklanmıştır" dedi.

'GREVDEN KAÇMAYIZ'

İşverenin işçilerin alım gücünü kaybetmesine hiç kulak asmadığını söyleyen Serdaroğlu, şu açıklamayı yaptı: "Biz sizin anayasaya aykırı, uluslararası sözleşmelere aykırı grev yasağınızı tanımıyoruz. Biz karşımızda işveren var biliyorduk. 6 aydır onunla müzakere yapıyorduk. İşveren bizim aylardır, hatta 2 yıla yakındır Türkiye'nin allak bullak oluşunu, insanların yoksullaşmasını, işçilerin alım gücünü kaybetmesini hiç dikkate almıyor. Bugüne kadar bizim taleplerimize kulak tıkadı ve mücadeleyi biz onun karşısında sürdürmeye çalışırken bir gece vakti bizim karşımıza çıktılar.

Sendika olarak işçi arkadaşlarımıza yapmış olduğunuz toplantılarda ve sendikamızın bilimsel çalışmalarında burada hak kayıplarımızı giderecek ve sürekliliği sağlayacak bir rakam ortaya çıkardık. Dedik ki; bizim talebimiz 6 aylık yüzde 130'dur. Benim kaybımın telafisi budur ve ülkenin büyümesi, senin ihracat rakamların, ülkenin hayat pahalılığının karşısında benim geçinebileceğim rakam budur, dedim. Benim önüme bunun yarısının da altında bir rakam koydular. Biz böyle bir şeyi kabul edemeyiz. Onun için sonuna kadar bu haklı mücadelemizi sürdüreceğiz." (DHA)

Öne Çıkanlar