Konut satış verileri açıklandı: En çok hangi ilde konut satıldı?

Konut satış verileri açıklandı: En çok hangi ilde konut satıldı?
Yayınlanma:
A+ A-
Konut satışlarındaki düşüş eğilimi devam ediyor. TÜİK'in açıkladığı verilere göre, ülke genelinde konut satış sayısı, ağustosta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1,1 azaldı.

Artı Gerçek - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satış sayısı ağustosta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1,1 gerileyerek 122 bin 91'e düştü. Yabancılara satılan konutların da sayısı azaldı. Buna göre, yabancılara satılan konutların payı yüzde 2,5'e gerileyerek Ağustos 2020'den bu yana en düşük seviyeye indi.

Konut satışları ocak-ağustos döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,5 azalışla 797 bin 418 olarak gerçekleşti.

EN ÇOK KONUTU RUSYA VATANDAŞLARINA ALDI

Ağustos ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye'den 733 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 342 konut ile İran, 220 konut ile Irak ve 141 konut ile Kazakistan vatandaşları izledi.

EN YÜKSEK PAY İSTANBUL'DA

Ağustosta konut satışlarında İstanbul 17 bin 408 satış ve yüzde 14,3 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 11 bin 7 konut satışı ve yüzde 9 pay ile Ankara, 6 bin 504 konut satışı ve yüzde 5,3 pay ile İzmir izledi.

EN AZ SATIŞ ARDAHAN, HAKKARİ VE ARTVİN'DE

Konut satış sayısının en az olduğu iller 39 konut ile Ardahan, 67 konut ile Hakkari ve 139 konut ile Artvin olarak belirlendi. (AA)

Öne Çıkanlar