Marmara depreminin Türkiye'ye tahmini maliyeti

Marmara depreminin Türkiye'ye tahmini maliyeti
Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Gülen, olası Marmara depreminin Türkiye'ye maliyetinin 320 milyar dolar seviyesinde olabileceğini hesapladıklarını açıkladı.

Artı Gerçek - Deprem uzmanlarının, İstanbul'da büyük yıkıma yol açacağı konusunda sık sık uyarıda bulunduğu olası Marmara depremi ile ilgili 'maliyet' açıklaması yapıldı.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Uğur Gülen katıldığı canlı yayında, çok üzücü ve yıkıcı bir deprem yaşandığını ve bunun beklenen Marmara depremi için de bir uyanış getirdiğini söyledi. Gülen, Marmara depreminde 320 milyar dolarlık bir hasar olacağının tahmin edildiğini açıkladı.

Özellikle deprem hattındaki kentler için bina tamamlama sigortalarının önemli bir rol üstleneceğinin altını çizen Gülen, "Bu ürün, kentsel dönüşümü de hızlandıracak bu sigorta ile dönüşüm yapılan binalarda, müteahhitlerin binayı istenen koşullarda tamamla riskine karşı muazzam bir ürün" diye konuştu.

Sektörde prim üretiminin 2023 yılında yüzde 105 artarak 483 milyar liraya ulaştığını hatırlan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Uğur Gülen, bireysel emeklilik sisteminin (BES), otomatik katılımın da devreye girmesiyle 16 milyonun üstünde bir katılımcıya ulaşarak, fon büyüklüğü açısından da büyümenin ateşini destekleyecek bir oyuncu olduğunu anlattı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar