Moody's faizin yüzde 25-30'a çıkartılacağı tahmininde bulundu

Moody's faizin yüzde 25-30'a çıkartılacağı tahmininde bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Merkez Bankası'nın perşembe günü politika faizini yüzde 25-30'a yükselteceği tahmininde bulundu. Halen politika faizi yüzde 8,5.

Artı Gerçek - Moody’s bugün yayınladığı raporda, Türkiye’de ekonomi politikalarında beklenen değişikliğin gerçekleşmesi halinde, bunun kredi notu açısından olumlu olacağını belirtti. Raporda, Ortodoks, kurallara dayalı ve öngörülebilir politikaya geçiş, tartışmasız bir şekilde kredi notu açısından olumlu olur” değerlendirmesinde bulunuldu. Kurum, politika faizinin mevduat faizlerine yaklaştırılmasını beklediğini açıkladı.

Moody’s, politika faizinin hızla yüzde 25-30'a seviyesine çıkartılacağı öngörüsünde bulunurken, enflasyon mücadele için ilave faiz artışlarına da ihtiyaç duyulabileceği ifade edildi. Bloomberght'nin aktardığına göre, kurum, son bir yıl içinde uygulamaya konulan makroihtiyati tedbirlere de değinerek başta bankacılık sektörünün kârlılığı üzerinde en büyük etkisi olanlar olmak üzere önlemlerin büyük bölümünün kademeleri olarak kaldırılmasının beklendiğini vurguladı.

Öne Çıkanlar