Nebati'den EYT açıklaması: Emeklilik hakkı doğanlardan yüzde 40'ı bu yıl emekli olabilecek

Nebati'den EYT açıklaması: Emeklilik hakkı doğanlardan yüzde 40'ı bu yıl emekli olabilecek
Yayınlanma:
A+ A-
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, beş milyona yakın EYT'linin yüzde 40'ının bu yıl emekli olabileceğini söyledi. Nebati, "EYT için bütçede kaynağını oluşturduk. Rahatız" dedi.

Artı Gerçek - Emeklilikte Yaşa Takılanlar'la (EYT) ilgili açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "5 milyona yakın EYT'linin emeklilik hakkı doğacak. Bunların yüzde 40'ı bu yıl emekli olabilecek. EYT için bütçede kaynağını oluşturduk. Rahatız. Bütçe performansımız beklenenden iyi olacak" dedi.

Katıldığı bir TV programında ekonomi gündemine ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Nebati'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Seçime gidiyorsunuz seçime giderken bütün bu harcamaları yapıyorsunuz seçim sonrasında ne olacak diye soruyorlar. Yüzde 3,4'ten 1'e düşen bir bütçenin kasası çok güçlü bir şekilde birçok pratik yola devredilmiş demektir. Bir ikincisi EYT'nin geleceğe çok açık yani Biz bunu arkadaşlarla oturup her halükarda bu eğer gelirse çünkü irade daha netleşmemişti ama biz bir tedbir alalım dedik EYT ile ilgili bir tedbir almamız gerekiyordu EYT'nin tedbirini aldık."

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI MESAJI

Memur ve emekliler ile ilgili toplu sözleşmeden kaynaklanan ikinci 6 ay bir gelir daha gelecek. Ayrıca enflasyon farklı oluşursa o fark da oluşacak. Bunlar düşünülerek bütçe oluşturduk.

EYT'NİN MALİYETİ

EYT bütçe üzerinde yüktür şimdi ama bu yükün karşılanmasının iyi hesaplanması ve buna göre altyapısının da oluşturulması lazım. İşte bu açık çok önemli. Kaynağını biz önceden oluşturduk Yani biz geçen yıl kaynağını oluşturarak yeni yıla girdik. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar