S&P Türkiye'nin kredi notunu değiştirmedi

S&P Türkiye'nin kredi notunu değiştirmedi
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 03:11
A+ A-
Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Türkiye'nin kredi notunu daha önceki gibi 'BB' olarak açıkladı, görünümünü ise 'negatif' olarak bıraktı.

EKONOMİ - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standar&Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu "BB" olarak teyit etti ve not görünümünü negatif olarak korudu.

Uzmanlar, S&P'den herhangi bir değişiklik beklemiyorlardı. S&P, not kararı sonrası yaptığı açıklamada, negatif görünümün, dış finansal koşulların, ülkenin borçlu ekonomisi için olumsuz işaretler ile birlikte, er ya da geç Türkiye'nin finans ve özel sektörünün büyük çaplı dış borcunu çevirebilme yeteneğini kısıtlayabileceğini yansıttığını kaydetti.

S&P, Türkiye'nin kiredi notunun, para politikasının enflasyon ve kur baskılarını durdurmakta yeterli olmaması durumunda düşürülebileceğini belirtti. 

S&P, Türkiye'nin GSYH büyümesinin bu yıl yüzde 4 ve 2019-2021 arasında ortalama yüzde 3.2'ye yavaşlayacağı tahmininde bulundu.

Kuruluş, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin iki basamak altı olan BB'ye düşürmüş ve not görünümünü negatif olarak belirlemişti.

İLGİLİ HABER: EKONOMİSTLER S&P'DEN DEĞİŞİKLİK BEKLEMİYOR

S&P, 27 Ocak 2017'de yaptığı değerlendirmede Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu "yatırım yapılabilir" seviyenin iki kademe altı olan "BB" seviyesinde teyit etmesi ve not görünümünü "durağan"dan "negatif"e indirmesinin ardından, 5 Mayıs 2017 ve 4 Kasım 2017'deki değerlendirmelerinde ise değişiklik yapmamıştı.

S&P, enflasyon baskılarının azalmaya başlaması durumunda, not görünümünün "negatif"ten "durağan"a revize edilebileceğinin altını çizmişti. S&P'nin kasım ayındaki açıklamasında, "Zayıf Türk Lirası'nın yüksek enflasyonu beslemeye devam etmesinden endişe duymayı sürdürüyoruz" ifadesine yer verilmişti.

İLGİLİ HABER: YÜKSEK ENFLASYON NOTU TEHDİT EDİYOR

Takvime göre S&P, Türkiye’nin kredi notu ve görünümünü değerlendireceği bir sonraki tarih 17 Ağustos 2018 olacak.

Türkiye'nin üç kredi derecelendirme kuruluşunun değerlendirmesine göre kredi notu durumu şöyle:

Öne Çıkanlar