Samsun'da sigara fabrikası BAT'ta grev kararı

Samsun'da sigara fabrikası BAT'ta grev kararı
Yayınlanma:
A+ A-
British American Tobacco (BAT) Samsun Sigara Fabrikası’nda sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Tekgıda-İş Sendikası, 6 Şubat'ta greve çıkma kararı aldı.

Artı Gerçek - British American Tobacco Şirketi (BAT) ile Tekgıda-İş Sendikası arasında ekim ayından bu yana sürdürülen toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri grev sürecine girdi. Sendikadan yapılan açıklamada, 1 Ocak 2023 ile 31 Aralık 2024 tarihleri arasını kapsayan TİS müzakerelerinin, işveren tarafının olumlu bir adım atmaması nedeniyle tıkandığı belirtildi.

6 Şubat'ta fabrikada greve çıkılacağını duyuran Tekgıda-İş Sendikası'ndan yapılan açıklama şöyle:

"İçinde bulunduğumuz ekonomik koşulları görmeyen, kendi büyümesinden çalışanına pay vermek istemeyen, sadece şirketi kâr ettirmek anlayışıyla hareket eden anlayış bu kararın alınmasından sorumludur. Tekgıda-İş Sendikası olarak TİS imzaladığımız tüm işyerlerinde üyelerimizle birlikte hazırladığımız taslakları müzakere masasına getiriyor ve tüm süreci işverenlerin yanı sıra üyelerimizle de sürdürüyoruz. Şirketlerin tüm ekonomik verilerini göz önüne alarak yürüttüğümüz TİS sürecinde karşı taraftan aynı olumlu yaklaşımı beklemek en doğal hakkımızdır.

Bu TİS müzakere süreci boyunca olumlu yaklaşım göremediğimizi üzülerek belirtmek isteriz. Sendika olarak BAT Samsun Fabrikasında çalışan tüm üyelerimiz adına, 06 Şubat 2023 tarihinde GREV kararı almış bulunuyoruz." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar