Sanayide kullanılan doğalgaz fiyatında indirim yapıldı

Sanayide kullanılan doğalgaz fiyatında indirim yapıldı
Yayınlanma:
A+ A-
BOTAŞ, elektrik üretim amaçlı gazın satış fiyatında yüzde 16,67, sanayi kuruluşlarında ise yüzde 13,30 ila 17,22 arasında indirim yaptı. İndirim, şubat ayı itibariyle geçerli olacak. Evlerde kullanılan gazın fiyatında ise değişiklik yok.

Artı Gerçek - Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ), internet sitesinde şubat ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı.

Doğalgazda şubatta geçerli olacak mesken abonelerinin tarifesi sabit kalırken, sanayi aboneleri ve elektrik üretim amaçlı tarifede indirim yapıldı.

Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine şubatta uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira.

Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğalgazda 7 bin 124 lira, kademe 2 için ise 13 bin 727 lira olarak belirlendi.

Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 15 bin lira olarak açıklandı.

Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık hesaplanıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu da şubat ayı itibariyle serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatını 4 bin 200 TL'den 3 bin 650 TL'ye düşürmüştü. Böylelikle serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden tüketim yapan sanayi kuruluşlarında elektrik tüketim bedelinin yüzde 12 seviyesinde düşmesi öngörülmüştü. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar