SGK çalışanları iş bırakma eylemi yaptı

SGK çalışanları iş bırakma eylemi yaptı
Yayınlanma:
A+ A-
SGK emekçileri, eksik personelle 7/24 çalışmalarına rağmen saatlik sadece 23 TL mesai ücreti aldıklarını belirterek, iş bırakma eylemi yaptı. SGK çalışanları, kendileri için de torba yasa çıkarılmasını talep ediyor.

Artı Gerçek - Büro Memur Sen'e bağlı SGK çalışanları, özlük haklarının iyileştirilmesi için bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Antalya'da SGK il binası önünde bir araya gelen memurlar, artan iş yüküne karşın temel haklarının göz ardı edildiğini ifade ettiler. Eyleme mecbur kaldıklarını belirten Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, şu çağrıda bulundu:

"En son EYT, 3600 ek gösterge, prim yapılandırma gibi yeni konularla iş yükü daha da arttı. Buna rağmen eksik personelle 7/24 çalışmamıza rağmen saatlik net 23 TL mesai ücreti alıyoruz. Şimdiye kadar bizim için atılan somut bir adım görmedik. Bizim için de bir torba yasa çıkarmalarını istiyoruz. Bunun için içinde taleplerimizin olduğu bir torbayı kendilerine gönderiyoruz."

TALEPLER

SGK çalışanları, temel taleplerini ise şöyle sıralıyor:

"-2012 yılında haksız ve hukuksuz bir biçimde kesilen ve mahkeme kararına rağmen halen ödenmeyen ikramiyelerimizi ve diğer ek ödemelerimizi geriye dönük istiyoruz.

-Sosyal Güvenlik Kurumu ek ödeme yönetmeliğinde yer alan ek ödeme puanlarına 100 er puan eklenmesini istiyoruz.

-Ek gösterge düzenlemesinde 3600 kapsamı dışında bırakılan SGK emekçilerine de 3600 ek gösterge istiyoruz.

-Aynı, Hazine Maliye Bakanlığı’nda olduğu gibi, kurum içi uzmanlık kadrolarının ihdas edilmesini ve sosyal güvenlik tazminatı ödenmesini talep ediyoruz.

-Ücretsiz yemek hizmeti istiyoruz. İnsan onuruna yakışır koşullarda çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz." (EKONOMİ SERVİSİ/DHA)

Öne Çıkanlar