SGK müdürlüklerinde EYT izdihamı

Yayınlanma:
A+ A-
EYT yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte SGK müdürlükleri önünde bugün de uzun kuyruklar oluştu. Esenyurt SGK binası önünde izdiham çıkınca polis müdahale etti.

Artı Gerçek - Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili kanunun yürürlüğe girmesinin ardından başlayan başvurular nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binaları önünde oluşan yoğunluk bugün de sürdü. İşlemlerin e-Devlet üzerinden yapılabileceği uyarılarına rağmen EYT'liler, ilgili sayfaya erişim sağlanamadığını belirterek, gece saatlerinden itibaren SGK müdürlükleri önünde sıraya girdi.

Esenyurt'ta sıra bekleyenler arasında zaman zaman izdiham yaşandı. Tartışmaların da çıktığı kuyruktakilere polis müdahale ederek, kavga çıkmasını engelledi.

'GECE ÜÇTE GELDİM'

Esenyurt SGK binasının önüne sabah saat 07.00'de geldiğini söyleyen Erdi Öztürk "Herkes saat 05.00'te gelmiş. Bakalım bize sıra ne zaman gelecek" dedi. Hüseyin Bayram ise "Akşam saat 03.00'ten itibaren buradayım. İçeri tam girecektim herkesi dağıttılar. Mağdur oldum şu anda. Gelen herkese iş yerlerine götürmek için kâğıt verdiler. Sonra çıkışlarını almak için tekrar gelecekler" diye konuştu.

'3-4 GÜNDÜR E-DEVLETE GİREMİYORUM'

EYT işlemleri için Şişli SGK Binası önünde bekleyen Yaşar İşleyen ise daha önce geçirdiği iş kazası nedeniyle kendisine 'küçük' bir maaş bağlandığını, bu nedenle işlemlerini e-Devlet önünden yapamadığını söyledi.

Mehmet Erdoğan sürecin nasıl işleyeceği konusunda kurumların net bilgi sahibi olmadığını vurgulayarak, "Burada emeklilik için bekliyorum. Diyorlar ki bana; 'İş yerinden çıkış belgesi alacaksınız'. Ben 2019'da çıkış belgesi aldım, sisteme yansımamış. E-devletten 3-4 gündür uğraşıyorum, giremedim. Şu anda sıra bekliyorum. Alo 170'i aradım 'hiçbir sıkıntı yok' dedi. Buraya sabahın köründe geldim sıra bekliyoruz diye konuştu. (DHA)

Öne Çıkanlar